رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز درباره سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ اظهار داشت: این اقدام برای صلح منطقه ضروری بود. این سامانه تهاجمی نبوده و دفاعی است و ما نیز به چنین پدافندی نیاز داشتیم.

وی در ادامه این مصاحبه که در دفتر کاری ریاست جمهوری در دولما باغچه استانبول انجام شد، تصریح کرد: به عنوان کشور عضو ناتو این سامانه را از کشورهای هم‌پیمان خواستیم، برخی از آنها همکاری کردند اما ظرف مدت کوتاهی کناره گیری کردند. با تکمیل فرآیند نصب این سامانه در ماه آوریل از لحاظ سامانه دفاعی به آرامش خواهیم رسید.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه تاکید کرد: مسئله خرید اس-۴۰۰ از روسیه سابقه‌ای دارد، روندی که از دوره بارک اوباما آغاز شد که متاسفانه نتوانستیم آن را از آمریکا تامین کنیم. آمریکا با این موضوع موافقت نکرد و ما نیز مجبور به تهیه آن بودیم. رویکرد صمیمانه روسیه در فرآیند تولید مشترک، تامین اعتبار و تحویل بسیار خوب پیشرفته و روند آن را تسریع کرد.

وی متذکر شد: تحقیقات ما نشان می‌دهد که سامانه اس- ۴۰۰ با جنگنده‌های اف-۳۵ تناقض و تداخلی ندارد. وقتی آقای ترامپ کاملا به این موضوع اشراف دارد نمی‌توان تصور کرد که تهدید به تحریم بازتاب واقعیت داشته باشد.

اردوغان ضمن اشاره به بررسی این موارد در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست هفته آتی سازمان ملل متحد، گفت: به نظر من کشوری چون آمریکا ترکیه را بیش از این آزرده خاطر نخواهد کرد، موضع کنونی نه واقع گرایانه است و نه سیاست خارجی متعهد.

مساله ادلب و اصرار ترکیه به ایجاد یک خط حائل در مرزهای خود با سوریه و نیز ایجاد مناطق امن نیز به یک معضل در روابط ترکیه با آمریکا تبدیل شده و مسوولان ترکیه در این زمینه به آمریکا انتقادهای جدی دارند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند