جلال میرزایی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آلمان در رابطه با اینکه اگر ایران نخواهد اروپا به تنهایی نمی‌تواند برجام را حفظ کند، گفت: ایران از ابتدا تمام تلاش خود را برای حفظ برجام به کار گرفت و در یکسال اخیر و بعد از خروج آمریکا از برجام به اروپا فرصت داد تا در راستای اجرای تعهدات خود گام بردارد و اروپایی ها نیز تلاش خود را به کار گرفتند تا تعهدات برجامی خود را اجرا کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: اما واقعیت این است که اجرایی شدن تعهدات برجامی از توان اروپایی ها خارج است و در عمل نیز آن ها با محدودیت هایی روبه رو هستند. اروپایی ها از لحاظ سیاسی می توانند حامی جمهوری اسلامی بوده و یک دلگرمی برای سایر کشورها برای ادامه همکاری های خود با ایران باشند، اما از همان روزی که آمریکا از برجام خارج شد برای مسئولان ما روشن بود که اروپایی ها توان اجرایی کردن تمام تعهدات برجام را ندارند.

نماینده مردم ایلام در مجلس تصریح کرد: می توان در قبال ناتوانی اروپایی ها در اجرای تعهدات برجامی دو واکنش نشان داد. اول اینکه بدون توجه به منافع ملی به اروپا پشت کرده و راه خود را پیش بگیریم و یا اینک به واقعیت های جامعه بین الملل توجه کرده و به دنبال آسیب شناسی و پیدا کردن راه حلی برای برون رفت از وضع کنونی باشیم.

وی در ادامه تاکید کرد: باید به دیپلماسی میدان دهیم و سر هر مسئله فورا انگشت را به سمت وزارت خارجه و دیپلماسی نگیریم. اروپایی‌ها این توان را دارند که مانع شکل گیری اجماع بین المللی علیه ایران شوند، اما اینکه انتظار داشته باشیم که اروپا بتواند وعده هایی که آمریکا در برجام داده است را اجرایی کند بعید بنظر می رسد. توقع ما از اروپا نیز باید مبتنی بر واقعیت های بین المللی باشد.

 

آمریکا پشیمان شده و می‌خواهد به برجام برگردد

همچنین خانه ملت نوشت؛

علی بختیار؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین تحولات در حوزه برجام گفت: مدیران و مسئولان کشور باید برای برون رفت از شرایط فعلی راه حلی را پیدا کنند. با اقداماتی که در حوزه اقتصادی طی چندماه اخیر انجام شده شرایط از وضعیت چالشی و بحرانی  شرایط خارج شده است.

وی با بیان اینکه کشور ما در برجام متعهد بوده است، افزود: جهموری اسلامی ایران متعهدترین کشور در تعهدات بین المللی بوده و هست. راهی که دکتر ظریف  در پیش گرفته  در این جهت است که  اگر اروپایی ها با موانعی از سمت آمریکا روبرو هستند ما میتوانیم این چالش ها رامدیریت کنیم که این رویکرد فعال و غیرمنفعل سیاست خارجی را باید تحسین کرد.

 

بختیار عنوان کرد: آمریکایی ها از خروجشان از برجام پشیمان هستند و می خواهند به برجام برگردند، دعوت هایی که از سوی کشورهای مختلف و اخیرا نیز از سوی رییس جمهور فرانسه انجام شده از سمت مقامات آمریکایی بوده است و آمریکا می خواهد به برجام برگردد.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پیش بینی ما این است که آمریکایی ها در نهایت به برجام برمی گردند. اگر آمریکا به برجام برگردد و باب مذاکرات باز شود ایران نیز استقبال خواهد کرد، پیش بینی مان در این راستا مثبت است که ما بدون چالش، پیش شرط و در جهت پیشرفت برجام گام برداریم تا کشور را از شرایط پرمخاطره نجات دهیم ولی لازم به ذکر است که مذاکرات ما باید مقتدرانه و در راستای منافع ملی باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند