الکساندر نوواک روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بسته بسیار بزرگی از اسناد همکاری بین روسیه و عربستان سعودی در حال تنظیم است، گفت: دهها موافقتنامه همکاری در طرح های مختلف درجریان سفر رئیس جمهوری روسیه به عربستان امضا خواهد شد.

وی پیشتر گفته بود که عربستان سعودی ممکن است در طرحهای پتروشیمی، تولید گاز فشرده و ایجاد مراکز علمی و پژوهشی در روسیه سرمایه گذاری کند.

به گفته وی، مبادلات بازرگانی میان روسیه و عربستان در حال افزایش است و در نیمه نخست امسال به ۴۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار رسید که از شاخص مدت مشابه فراتر رفته است. 

ریاض علاقهمند به همکاری با شرکتهای بزرگ روسی همچون روس نفت، گازپروم و گازپروم نفت است.

وزیر انرژی روسیه همچنین گفته بود که تا پیش از سفر ولادیمیر پوتین به عربستان در مهرماه، راهی این کشور خواهد شد تا مقدمات سفر رهبر روسیه را فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: این سفر در آینده نزدیک برای هماهنگی مواضع روسیه و عربستان سعودی پیش از سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و پادشاه عربستان صورت می گیرد.

یوری اوشاکوف دستیار رئیس جمهوری روسیه به تازگی اعلام کرد که ولادیمیر پوتین قصد دارد ماه اکتبر سال جاری (میلادی) به دعوت پادشاه عربستان به این کشور سفر کند.

وی خاطرنشان کرد که سال آینده نشست گروه ۲۰ قرار است به ریاست عربستان در ریاض برگزار شود و قطعاً دو طرف در این زمینه نیز تبادل نظر و گفت وگو خواهند کرد.

اجلاس وزیران کمیته نظارت اوپک پلاس برگزار می شود

وزیر انرژی روسیه امروز در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران گفت که فردا پنجشنه اجلاس وزیران کمیته نظارت اوپک پلاس برگزار خواهد شد.

وی افزود: روسیه نگران آهنگ کند رشد اقتصاد جهانی است و برای شیوه های مختلف تاثیرگذاری بر این وضعیت تلاش می کند.
نوواک تصریح کرد: کندی آهنگ رشد اقتصاد جهانی بر اثر جنگ های تجاری و تحریم ها بروز کرده است.

وی افزود: ما می خواهیم که این موارد نامعلومی وضعیت به حداقل برسد زیرا بازار جهانی نفت به این گونه مسائل بسیار حساس است و این مساله فردا در نشست وزیران کمیته نظارت بررسی می شود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند