یک روز پس از دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای توقف گفتگو‌های صلح نمایندگان آمریکا با طالبان، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، بار دیگر بر خواست کابل برای برقراری صلح در کشورش تاکید کرد.

 او که به نظر می‌آید پس از شکست آمریکا در حصول توافق با طالبان تلاش دارد فرایند صلح در افغانستان را در دست گیرد روز دوشنبه تاکید کرد که به دنبال برقراری آرامش در کشورش است.

رئیس جمهور افغانستان که در نشست فرماندهان نظامی در کابل سخن می‌گفت، در ادامه تاکید کرد که برای رسیدن به این هدف، طالبان باید قبل از هر چیز دست از خشونت بکشد و به آتش‌بس احترام بگذارد.

تاکید رئیس جمهور افغانستان بر تلاش برای دستیابی به صلح در حالی مطرح می‌شود که با توقف ناگهانی مذاکرات صلح آمریکا با طالبان، آینده تلاش‌های جاری برای پایان دادن به هجده سال جنگ و خون‌ریزی در این کشور در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

گفتگو‌های صلح واشنگتن با نمایندگان طالبان، فرایندی طولانی که پس از نه ماه گفتگو‌های فشرده در نهایت به تهیه پیش نویس یک توافق اولیه منجر شد با فرمان ناگهانی ترامپ به یکباره متوقف شد و با توجه به مواضع مطرح شده از سوی دو طرف آینده‌ای نیز بر آن متصور نیست.

ظاهرا برای رئیس جمهور آمریکا که فرستادگانش در بحبوحه حملات مرگبار انتحاری در کابل در قطر به مذاکرات با طالبان ادامه می‌دادند کشته شدن غیرنظامیان توجیهی مناسب برای توقف این گفتگو‌ها قلمداد نمی‌شد، اما این توجیه پس از کشته شدن یک نظامی آمریکایی ناتو در یکی از همین حملات مصداق پیدا کرد.

اشرف غنی در ادامه با تکرار این نکته که درخواست آتش‌بس مطرح شده بار‌ها از سوی طالبان رد شده تاکید کرد: «ما برای مذاکرات صلح آماده‌ایم، اما اگر طالبان فکر می‌کند که می‌تواند ما را بترساند در اشتباه است، زیرا کافی است به رزمندگان ما نگاهی بیاندازد.»

او همچنین با اعلام این موضوع که صلح نمی‌تواند فرایندی غیرمشروط باشد، یادآور شد که «صلح بدون برقراری آتش بس غیر ممکن است.»

پایان گفتگو‌های صلح با طالبان نگرانی‌ها در باره موج جدیدی از خشونت‌ها در افغانستان را افزایش داده؛ به نحوی که هشدار‌های امنیتی در کابل و دیگر نقاط این کشور بیست روز مانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان تشدید شده است.

گفتگو‌های نمایندگان آمریکا با طالبان که قرار بود در نهایت به صورت محرمانه به دیدار ترامپ با رهبران بلندپایه طالبان منجر شود با تصمیم رئیس جمهور آمریکا لغو شد. ترامپ با انتشار توییت‌هایی اعلام کرده بود که این ملاقات قرار بود در کمپ دیوید برگزار شود، اما با برعهده گرفتن مسئولیت حمله‌ای در کابل از سوی طالبان که به کشته شدن یک سرباز آمریکایی منجر شد این ملاقات و در کل گفتگو‌های صلح با طالبان از دستور کار خارج شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند