به گزارش هفته‌نامه "اشپیگل" شماری از این افراد به خارج از افغانستان و تعدادی به منطقه مزار شریف منتقل شده‌اند که تا حدودی امن محسوب می‌شود. تعداد انگشت‌شماری از افرادی که باقی مانده‌اند به یک اردوگاه نظامی در فرودگاه کابل انتقال یافته‌اند و تمام پروژه‌هایی که با همکاری آنها در حال اجرا بود در حال حاضر متوقف شده است.

 

پیش‌زمینه تدابیر امنیتی فوری نیروهای آلمانی، حمله تروریستی مرگباری عنوان می‌شود که چند روز پیش در نزدیکی منطقه موسوم به "دهکده سبز" در شرق کابل رخ داد. این منطقه که محل استقرار نهادهای حکومتی افغانستان و سکونتگاه همکاران نهادهای خارجی است به سختی محافظت می‌شود، با این همه حمله‌های تروریستی و انفجارهای انتحاری در نزدیک آن امر نادری نیست.

منطقه به شدت محافظت شده کابل روز پنج‌شنبه پنجم سپتامبر برای دومین بار طی سه روز هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت که در جریان آن دست‌کم ۱۰ تن کشته و ۴۲ تن مجروح شدند. گفته می‌شود اغلب قربانیان این انفجار غیرنظامی بوده‌اند. در این حادثه که طالبان مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌ یک خودروی حامل مواد منفجره مقابل ایستگاه بازرسی منفجر شد و تعدادی وسیله نقلیه نیروهای خارجی مستقر در افغانستان نیز آسیب دیدند.

به گزارش دویچه وله، دفتر مرکزی سازمان کمک‌های توسعه و نیروهای پلیس فدرال آلمان در منطقه سبز کابل قرار دارد و همکاران این دو نهاد از سال‌ها پیش در آنجا اقامت دارند.

شامگاه دوشنبه نیز پس از آنکه یک بمبگذار انتحاری خودروی خود را جلو یک پست بازرسی منفجر کرد گروهی از شبه‌نظامیان طالبان تلاش کرده وارد منطقه حفاظت شده شوند. در پی درگیری میان مهاجمان و نیروهای حفاظتی "دهکده سبز" که دیرتر به وسیله نظامیان خارجی حمایت می‌شدند تمام شبه‌نظامیان طالبان کشته شدند.

حمله تروریستی دوشنبه شب قربانیان زیادی برجا گذاشت. به گزارش اشپیگل تنها در جریان انفجار خودروی بمب‌گذاری شده دست‌کم ۳۰ تن در بیرون از محوطه حفاظت شده جان خود را از دست دادند.

حمله نیروهای طالبان به منطقه حفاظت شده کابل ده‌ها کشته و مجروح و خسارت‌های زیادی به جا گذاشت

در جریان تیراندازی متقابل پس از انفجار، یکی از محافظان سفیر رومانی در کابل که در منطقه حفاظت شده اقامت دارد و پنج نیروی امنیتی نپالی کشته شدند. بنا بر این گزارش، نیروهای آلمانی توانسته‌اند به موقع خود را به پناهگاه‌هایی که در ماه‌های گذشته و در پی افزایش حمله‌های تروریستی ساخته شده برسانند.

وزارت کشور آلمان می‌گوید در زمان حمله تروریستی شامگاه دوشنبه ۲۲ تن از نیروهای پلیس فدرال و گروهی از همکاران سازمان همکاری توسعه در محل حضور داشته‌اند.

در تصویرهایی که از حمله دوشنبه شب منتشر شده تعدادی خودروی زرهی آلمانی دیده می‌شود که به آتش کشیده شده‌اند. میزان خسارت وارد شده به نیروهای آلمانی میلیون‌ها یورو برآورد می‌شود اما رقم دقیق آن هنوز اعلام نشده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز یک‌شنبه در واکنش به حمله‌های اخیر نیروهای طالبان، پایان مذاکرات صلح میان نمایندگان واشنگتن و این گروه را اعلام کرد. این تصمیم در حالی اعلام شد که زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان چند روز پیش از توافق میان نمایندگان ایالات متحده و گروه طالبان خبر داد و رسمیت یافتن آن را موکول به تأیید ترامپ کرده بود.

ظاهرا با توجه به تشدید حمله‌های تروریستی طالبان، همزمان با مذاکرات صلح با آمریکا، آینده افغانستان همچنان مبهم است و اعلام پایان مذاکرات و توقف فعالیت‌های نیروهای آلمانی در این کشور را می‌توان مقدمه تحولات آینده در نظر گرفت.

پلیس فدرال آلمان آموزش نیروهای پلیس افغانستان را سال ۲۰۰۲ آغاز کرد. تا کنون هر یک از ایالت‌های آلمان، اعزام نیروهای متخصص برای آموزش پلیس افغانستان را برای یک سال بر عهده گرفته‌اند.

سازمان کمک‌های توسعه آلمان پروژه‌های مختلفی را در بخش‌های مختلف افغانستان پیش می‌برد که کارهای اجرایی آنها در استان‌های مختلف بر عهده نیروهای محلی است. هنوز وضعیت آینده نیروهای آلمانی این سازمان که در دفتر مرکزی در کابل، انجام پروژه‌های پایتخت و هماهنگی فعالیت‌های دیگر مناطق را بر عهده داشته‌اند مشخص نیست.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند