داوود محمدی نماینده مردم قزوین در مجلس و رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، در خصوص آخرین وضعیت پرونده زمین‌خواری هفت‌سنگان قزوین اظهار کرد: گزارش مربوطه که در کمیسیون اصل نود آماده و صادر شده بود به هیئت‌ رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است.

وی افزود: به‌احتمال‌زیاد این گزارش در اولین فرصت یعنی بعد از عاشورا و تاسوعای حسینی در مجلس قرائت می‌شود و در آن به بررسی ۱۰۲ پرونده در حوزه‌های تصرفات غیرمجاز در اراضی دولتی و منابع ملی، تخریب و زمین‌خواری پرداخته شده که پرونده هفت‌سنگان هم یکی از این موارد به شمار می‌رود.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز  در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تمامی اقدامات قانونی خود را در خصوص پرونده زمین‌های اراضی هفت‌سنگان انجام داده و در حال حاضر بخشی از این پرونده به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری ارسال شده و بخش دیگری نیز در مرجع قضائی تحت رسیدگی است‌.

محمدی با بیان اینکه در قانون چیزی به نام عنوان زمین‌خواری نداریم، تصریح کرد: عناوینی چون تخریب منابع ملی، تجاوز به اراضی ملی و تصرف آن، تصرفات عدوانی، تغییر کاربری، عدم رعایت قوانین به املاک و اراضی، تجاوز به حریم رودخانه‌ها و امثال آن وجود دارد.

این مسئول عنوان کرد: اصطلاح متداولی به‌عنوان زمین‌خواری در میان عامه وجود دارد و در قانون به این عنوان چیزی نیست از این رو در گزارش تنظیم شده این کمیسیون به این موضوعات اشاره شده است.

وی با بیان اینکه اکثر موارد تخلفی که به نام زمین‌خواری و یا کوه خواری و امثال آن یاد می‌شود جزو اراضی دولتی است که تصرف در آن صورت گرفته است، گفت: بستر رودخانه‌ها و دریاها و کوه‌ها جزو اراضی شخصی نیست و جزء انفال، منابع طبیعی، مراتع و در تصرف دولت هستند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی افزود: گاهی تصور می‌شود که کمیسیون اصل نود مرجع صدور حکم نهایی است اما باید تأکید کرد این کمیسیون مرجعی نیست که بتواند مجازات کند یا حکم برائت صادر نماید‌ بلکه وظیفه‌اش تشکیل پرونده و ارسال آن به قوه قضائیه است و تصمیم‌گیری نهایی نیز بر عهده‌ دستگاه قضا است که در خصوص هفت‌سنگان هنوز قوه قضائیه اعلام نظر نهایی نکرده است.

محمدی در پایان با اشاره به گلایه‌های موجود در خصوص طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده هفت‌سنگان خاطرنشان کرد: برای کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون اصل نود مستلزم رسیدگی به این پرونده‌ها در شعب خاص و خارج از نوبت در دادگاهی ویژه‌ای هستیم از این رو در دیدار اعضای کمیسیون اصل ۹۰ با رئیس قوه قضائیه این موضوع جزء درخواست‌های مطرح‌شده عنوان شد تا در نتیجه آن اثربخشی رسیدگی‌ها در جامعه مشاهده شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند