رسانه‌ها پنجشنبه (روز گذشته) به نقل از «ابو مهدی المهندس» نائب رئیس سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) اعلام کردند که دستور تشکیل پدافند هوایی برای این سازمان صادر شده است.

یک منبع وابسته به الحشد الشعبی اما امروز جمعه گفت که این خبر صحت ندارد و صدور چنین دستوری را تکذیب کرد.

«کاظم الحاج» کارشناس مسائل امنیتی عراق در واکنش به این مسائل، تأکید کرد که «حرکت به سوی ایجاد پدافند هوایی برای الحشد الشعبی، یک مسئله مهم است و عراق بدان نیاز دارد».

الحاج هشدار داد که آمریکا به دولت عراق اعمال فشار می‌کند تا طرح الحشد الشعبی را برای تشکیل پدافند هوایی، ناکام بگذارد.

وی به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که آمریکا به صورت مستقیم و غیر مستقیم و از طریق دولت عراق یا فراکسیون‌های سیاسی حامی طرح‌های خود در عراق، در اجرای این طرح مانع‌تراشی می‌کند.

این کارشناس عراقی تصریح کرد که در الحشد الشعبی، نیروهای انسانی و کادر توانمندی وجود دارد که می‌تواند این نیروی هوایی را اداره کند.

الحاج اظهار داشت که «پس از تجاوزات مکرر [رژیم] صهیونیستی به الحشد الشعبی، امروز عراق به سمت تجهیز تسلیحاتی از سوی ایران، روسیه و سایر کشورها حرکت می‌کند».

وی بر این باور است که عراق به سمت رهایی از بند تجهیز تسلیحاتی از سوی آمریکا حرکت می‌کند؛ زیرا این کشور به تعهدات خود در قبال عراق عمل نکرد.

این کارشناس خاطر نشان کرد که به خاطر بد عهدی آمریکا، درها به روی عراق باز است تا ایران، روسیه، چین و اتحادیه اروپا، این کشور را تجهیز تسلیحاتی کنند و برای تضمن حاکمیت خود، از این کشورها، جنگنده و سامانه‌های دفاعی هوایی خریداری کند.

الحاج در پایان تأکید کرد که «اگر حکومت [عراق] خواستار تحقق حاکمیت است، باید از حرکت الحشد الشعبی به سوی ایجاد نیروی هوایی حمایت کند».

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند