«خالد الشولی» وکیل حماس در مسأله حذف نام حماس از «لیست تروریسم» کشورهای اروپایی اعلام کرد، دادگاه بدوی در لوکزامبورگ به نفع حماس رأی داده است.

الشولی گفت: دادگاه مذکور در جلسه‌ علنی که در چهارم سپتامبر جاری تشکیل داد و موضوع آن درباره گنجاندن حماس و شاخه نظامی آن گردان‌های عزالدین القسام در لیست تروریسم بود، به نفع حماس رأی داد.

وی افزود؛ در این جلسه تصمیم‌های صادره به شماره  ۲۰۱۸/۴۷۵ و ۲۰۱۸/۱۰۸۴ و احکام صادره به شماره ۲۰۱۸/۴۶۸ و۲۰۱۸/۱۰۷۱ ویژه گنجاندن حماس و القسام در لیست تروریسم بررسی شد و دادگاه بدوی حکم به باطل بودن این احکام داد.

الشولی گفت؛ علیرغم اینکه دادگاه بدوی حکم باطل بودن احکام فوق را داده اما این حکم شامل تصمیماتی که در سال ۲۰۱۹ صادر شده، نمی‌شود. 

در سال ۲۰۱۴، دادگاه عمومی اتحادیه اروپا حکم خروج حماس از لیست گروه‌های تروریستی آن اتحادیه را صادر کرد و این اقدام با اعتراض شدید رژیم صهیونیستی روبرو شد.

در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۱ شورای اتحادیه اروپا لیستی از مقررات، گروه‌ها و افراد را برای مبارزه با تروریسم به تصویب رساند، که شامل بلوکه کردن دارایی‌­های افراد و گروه­های مذکور در آن لیست می ­شد. در سال ۲۰۰۲ تنها شاخه نظامی حماس  در لیست گروه‌های تروریستی قرار گرفت، اما بعد از برخی اقدامات عمومی دیگر، در سال ۲۰۰۳ همه شاخه‌های حماس، از جمله گروه‌های اجتماعی و سیاسی نیز در این لیست قرار گرفتند

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند