به گزارش المانیتور در روز جمعه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با ارسال یادداشتی برای کنگره ، شروط حقوق بشری که ۳۰۰ میلیون دلار از کمک های نظامی آمریکا را شامل می شود به تعلیق در آورده تا با نادیده گرفتن این شروط حقوق بشری امکان ارسال کمک نظامی به مصر فراهم شود.

وزیر خارجه آمریکا در این یادداشت ، مصر را کشوری حائز اهمیت برای منافع ملی آمریکا به علت فراهم کردن دسترسی به کانال سوئز ، حقوق پروازی و مبارزه با تروریسم در صحرای سینا و در مرزها با لیبی و سودان، معرفی کرده است.

کمک نظامی آمریکا موسوم به فاینانس نظامی خارجی بدون تعلیق شروط حقوق بشری برای تمدید آنها، در تاریخ ۳۰ سپتامبر (دوشنبه ۸ مهر ) منقضی می شد.

این درحالی است که وزارت خارجه آمریکا اذعان کرده که دولت مصر به طور فعالانه از برگزاری اعتراضات مدنی ممانعت کرده و اصلاحات دموکراتیک را متوقف کرده است. وزارت خارجه آمریکا می گوید که دولت عبدالفتاح السیسی در پی انتخاب مجدد این ژنرال سابق به مقام ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۸ با منع بسیاری از نامزدهای مخالف، آزادی بیان را محدودتر کرده است.

به نوشته المانیتور، محدودیت شدید آزادی ها در مصر تاثیری بر روابط این کشور با آمریکا نداشته است. چند هفته پس از دیدار السیسی با ترامپ در کاخ سفید در ماه آوریل ، حامیان السیسی در پارلمان مصر تغییراتی را در قانون اساسی تصویب کردند که به السیسی اجازه می دهد تا سال ۲۰۳۰ در قدرت باقی بماند و کنترل بر دستگاه قضایی را نیز افزایش دهد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند