دولت جدید ایتالیا که حاصل ائتلاف حزب «جنبش ۵ ستاره» و حزب «دموکراتیک» است، سوگند یاد کرد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، وزرای کابینه جدید دولت «جوزپه کنته» نخست‌وزیر ایتالیا روز پنجشنبه در کاخ ریاست‌جمهوری «کوئیرینال» در رم گرد آمدند تا کار خود را به‌طور رسمی آغاز کنند.

با این حال، دو حزب تشکیل دهنده ائتلاف جدید، رقبای قدیمی یکدیگر محسوب می‌شوند و به ممکن است این دولت نیز دیر یا زود از هم بپاشد.

در این صورت مجدداً راه برای «متئو سالوینی» رهبر حزب دست راستی افراط‌گرای «لیگ» باز خواهد شد تا به سمت مقام نخست‌وزیری خیز بردارد.

دولت قبلی ایتالیا از ائتلاف میان حزب لیگ و حزب جنبش ۵ ستاره تشکیل شده بود. اختلاف میان  سالوینی و «لوئیجی دی مایو» رهبر میانه روی حزب جنبش ۵ ستاره موجب خروج حزب لیگ از ائتلاف و مواجه دولت با فروپاشی شد.

قصد سالوینی از خارج کردن حزبش از دولت ائتلافی، انحلال آن و برگزاری انتخاباتی زودهنگام بود که پیش‌بینی می‌شد بتواند در آن با کسب اکثریت آرا نخست‌وزیر شود.

دو حزب تشکیل دهنده دولت ائتلافی جدید، سه‌شنبه شب بر روی چارچوب‌های اقتصادی، سیاسی و نحوه تعامل با اتحادیه اروپا به توافق رسیدند.

کنته در حالی از دولت ائتلافی خود رونمایی کرد که پیشتر درپی کارشکنی‌های سالوینی خواستار استعفا شده بود.

در دولت ائتلافی جدید ایتالیا «روبرتو گوالتیری» عضو بانفوذ پارلمان اروپا به عنوان وزیر اقتصاد و دی‌مایو به‌عنوان وزیر امور خارجه حضور خواهند داشت. گفته می‌شود با توجه به سیاست‌های دو حزب تشکیل دهنده ائتلاف، موضع دولت جدید دربرابر پناه‌جویان نرم‌تر خواهد بود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند