روسیا الیوم گزارش داد، غسان سلامه، نماینده ویژه سازمان ملل در لیبی در گزارشی به شورای امنیت به نابسامانی شدید اوضاع امنیتی و انسانی در این کشور از ماه آوریل پرداخت.

وی از گروه ۷ به دلیل دعوت به برگزاری کنفرانسی بین‌المللی با حضور طرف‌های منطقه‌ای موثر و ذی‌ربط در درگیری‌های لیبی و  تاکید آنها بر راه‌حل سیاسی برای تضمین ثبات لیبی قدردانی کرد.

سلامه از راه‌اندازی کمپینی گسترده با همکاری فعالان بین‌المللی برای دستیابی به توافق نظر درباره برگزاری کنفرانس بین‌المللی در خصوص لیبی خبر داد.

وی به گسترش دامنه جغرافیایی درگیری‌های لیبی اشاره کرد و گفت: درگیری‌ها منجر به کشته شدن بیش از ۱۰۰ نظامی و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ تن دیگر و نیز آواره شدن ۱۲۰ هزار غیرنظامی شده است.

سلامه براهمیت بستن تدریجی همه مراکز مهاجران و آوارگان تاکید کرد و گفت: وزیر کشور دولت توافق ملی لیبی دستوراتی برای بستن سه مورد از این مراکز صادر کرده است.

 نماینده سازمان ملل در ادامه به مساله واردات تسلیحات نظامی به لیبی پرداخت و گفت: این مساله اقدامات خشونت‌آمیز را در این کشور تشدید می‌کند. طرفین اصلی درگیری و کشورهای حامی آنها تحریم واردات تسلیحات نظامی به لیبی را نقض می‌کنند.

نماینده ویژه سازمان ملل در لیبی همچنین از ورود تعداد زیادی از مزدوران برای جنگ و درگیری در این کشور خبر داد و گفت: تحریم واردات تسلیحات به این کشور اجرایی نشده و به قطعنامه ذی‌ربط شورای امنیت عمل نمی‌شود.

وی حمله به فرودگاه‌های لیبی را فاجعه خواند و از سازمان ملل خواست آن را محکوم کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند