«ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در کنفرانس مشترک خبری با رئیس جمهور لیتوانی گفت که دلیل حضور نیروهای ناتو در افغانستان برای ایجاد شرایط یک راه‌حل سیاسی برای حل بحران این کشور است.

وی افزود، تنها راهی که می‌توانیم از تبدیل دوباره افغانستان به پناهگاه تروریست‌های بین‌المللی در دراز مدت جلوگیری کنیم ایجاد راه‌حل سیاسی در این کشور است.

دبیرکل ناتو ادامه داد که نیروهای ناتو و آمریکا با یکدیگر به افغانستان رفتند و تصمیمات درباره حضور نظامی این نیروها در افغانستان نیز بطور جمعی اتخاذ خواهد شد و در زمان مناسب این نیروها افغانستان را ترک خواهند کرد.

استولتنبرگ گفت که درباره مسئله افغانستان و روند صلح این کشور با «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان مشورت می‌کند و در این ارتباط بارها با وزیر خارجه، وزیر دفاع و همچنین رئیس جمهور آمریکا گفت‌وگو کرده است.

وی افزود که آمریکا و ناتو وقتی زمان مناسب برسد و توافق با طالبان صورت گیرد با یکدیگر شمار نظامیان خود در افغانستان را کاهش خواهند داد.

دبیرکل ناتو در پرسش به پاسخی مبنی بر کاهش نیروهای ناتو در افغانستان گفت: اقدامات ما مطابق با توافقنامه خواهند بود و به همین دلیل است که در حال حاضر به حمایت و آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای افغان ادامه می‌دهیم.

استولتنبرگ با تاکید بر اینکه هرگونه کاهش نیروها در صورت توافق صورت خواهد گرفت نیز تصریح کرد که ناتو برای خروج از افغانستان عجله نخواهد کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند