شب گذشته بود که حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان پس از پایان نشست مشترک سران قوا به میزبانی سید ابراهیم رئیسی، فرمان گام سوم کاهش تهعدات برجامی را اعلام کرد. 

رئیس جمهور در پایان این نشست اعلام کرد که ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی را از روز جمعه بر خواهد داشت و در چارچوب آن سازمان انرژی اتمی باید هر آنچه کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای نیاز دارد، اقدام کند.

روحانی هم چنین اضافه کرد که «اقدامات ایران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود و مهلت ۶۰ روزه دیگری پیش روی اروپاست و هر زمان به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات برجامی بر می گردیم.»

گام سوم برجامی ایران، به گفته حشمت‌الله فلاحت پیشه از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای مواجه با آمریکا برداشته شده است. 

فلاحت پیشه که با تسنیم گفتگو کرده است درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: جمهوری اسلامی سعی کرد گام سوم را به‌گونه‌ای بردارد که تحریک‌ برانگیز نباشد و به عبارتی ملاحظات دیپلماتیک را در این گام لحاظ کرد.

وی ادامه داد: به طور طبیعی پیشنهادی که فرانسوی‌ها برای رسیدن به یک سازوکار مذاکرات ارائه کردند در گام سومی که ایران برداشت تاثیرگذار بود، ولی افکار عمومی در ایران منتظر برداشته شدن یک گام اساسی‌تر در این برهه از زمانی بود.

نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس با اشاره به برداشته شدن منع تحقیق و توسعه در زنجیره برنامه هسته‌ای ایران در گام سوم کاهش تعهدات برجامی، اظهار داشت: پیام این گام این بود ایران نمی‌خواهد جهان را بترساند، اما زمینه پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود را فراهم کرده است، دانشمندان هسته‌ای ما باید این آمادگی را داشته باشند زمینه هرگونه تولید هسته‌ای که نیاز کشورمان است را فراهم کنند.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس درباره زمان دو ماهه ایران به طرف‌های غربی برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، اضافه کرد: این زمان‌های که اعلام می‌شود نوعی گفت‌وگوی غیر مستقیم و هشدار به آمریکاست چون اروپایی‌ها عملاً نشان دادند که در برنامه هسته‌ای ایران طرف مستقلی نیستند و بدون اجازه آمریکا نمی‌توانند گامی را بردارند.

فلاحت‌پیشه تصریح کرد: از زمانی که موضوع اینستکس مطرح شد هر پیشنهادی که اروپایی‌ها برای حفظ برجام داشته‌اند با وزارت خزانه‌داری آمریکا هماهنگ شده است به همین دلیل است که عملاً صافی‌های پیش مذاکره با ایران مانع این می‌شود که طرح قابل قبولی ارائه شود.

وی با بیان برداشتن گام سوم واکنش ایران به اقدامات آمریکا و اروپا بود، گفت: آمریکاها نشان داده‌اند با اعمال تحریم‌ها سعی دارند با استراتژی مبتنی بر فشار با ایران برخورد کنند که به همین دلیل به نظر بنده باید گام سوم در مواجه با آمریکا برداشته می‌شد.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس افزود: می‌توانستیم در گام سوم از ظرفیت‌های که در"NPT" داشتیم استفاده کنیم که این کار صورت نگرفت، چون به اعتقاد بنده نباید بیش از این زمان را هدر داد چون الان بازی به ضرر ایران در حال چرخش است. به اعتقاد بنده باید در گام چهارم از ظرفیت‌های خود در قالب "NPT"  استفاده کنیم و آنها را فعال کنیم.

 

اگر به روند کاهش تعهدات ادامه دهیم آمریکا به برجام بازمی‌گردد

هم‌چنین مهر نوشت: 

محمدابراهیم رضایی با اشاره به اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی برای تکمیل رویکرد مقاومت، اظهار داشت: آمریکایی‌ها به کل سیاست دشمنی با جمهوری اسلامی را در پیش گرفته‌اند و اروپا هم پروژه فشار حداکثری بر ایران را دنبال می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه گام سوم کاهش تعهدات برجام را باید محکم‌تر از قبل برداریم، گفت: سیاست کاهش تعهدات برجامی ایران بسیار اثربخش بوده است و با ادامه این روند، قطعاً طرف مقابل به انجام تعهداتش در برجام مجاب می‌شود.

رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: امروز همه جهانیان به حقانیت جمهوری اسلامی ایران پی برده‌اند و تخریب، تبلیغات منفی و عمیات روانی دشمنان علیه ایران در حال خنثی شدن است.

رضایی با بیان اینکه آمریکا در مقابل منطق قوی ایران مبنی بر پیگیری حقوق ملت‌مان در برجام مستاصل شده است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در شرایطی که طرف مقابل هیچ اقدامی برای حفظ برجام انجام نمی‌دهد، با عزت و قاطعیت گام سوم کاهش تعهدات در برجام را در راستای منافع ملی برمی‌دارد.

وی با اشاره به اینکه کاهش تعهدات و مقاومت ایران تاکنون مؤثر واقع شده است، متذکر شد: مقامات اروپایی به ویژه رئیس جمهور فرانسه و وزیر خارجه آلمان تا چندی پیش به گونه‌ای موضع‌گیری می‌کردند که ایران راهی جز پذیرش عزم و اراده آنان ندارد اما امروز که جمهوری اسلامی تصمیم حکیمانه کاهش تعهدات برجامی را اتخاذ کرده است، آن‌ها وادار به مذاکره بیشتر با ایران شده و قطعاً قدم‌های جدی‌تری برای حفظ برجام برمی‌دارند.

رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: در صورتی که قاطعیت و مقاومت جمهوری اسلامی در برابر طرف مقابل در برجام به همین روال ادمه یابد، نه تنها اروپا اقدامات عملی را انجام خواهد داد، بلکه آمریکا هم به برجام بازمی‌گردد و دست از زورگویی‌هایش برمی‌دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند