«برایان هوک» مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک نشست خبری تأکید کرد که دولت متبوعش تصمیم ندارد مشتریان نفت ایران را از اجرای تحریمها معاف کند.

برایان هوک در این خصوص اعلام کرد: «ما دیروز و امروز تحریم‌هایی را علیه ایران اعلام کردیم و در آینده نیز چنین خواهیم کرد. ما به سیاست فشار حداکثری متعهد هستیم و قرار نیست استثنا قائل شویم یا معافیتی را به کشوری اعطا کنیم. معافیت‌های نفتی دیگر تمام شد.»

این مقام آمریکایی با اعلام اینکه هر فرد یا شرکتی با ایران مروادات تجاری داشته باشد با پیامدهای جدی مواجه خواهد شد، افزود: «هرکس  با افراد و نهادهای ایرانی که نامشان در فهرست سیاه وزرات خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته اقدام به معاملات تجاری کرد، از سوی آمریکا تحریم خواهد شد.

وی برخلاف دونالد ترامپ رئیس‌جمهور کشورش که بارها مدعی شده رفتار ایران بعد از ورود او به کاخ سفید کاملاً تغییر کرده، اظهار داشت: «ما هیچ تغییری را در رفتار ایران مشاهده نکرده‌ایم و همچنان به اجرای سیاست فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهیم داد.»

وی در خصوص صحبت‌های مطرح‌شده درباره احتمال دیدار سران آمریکا و ایران گفت: «ببینید هیچ پیشنهاد قطعی در این خصوص وجود ندارد و ما نمی‌دانیم در آینده چنین پیشنهادی مطرح خواهد شد یا خیر. رئیس‌جمهور ترامپ معتقد به دیپلماسی دوجانبه است.»

دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت‌ ۹۷ تاکنون تحریم‌های اقتصادی مختلفی را علیه ایران وضع کرده است تا به زعم خود ایران را وادار به مذاکره برای رسیدن به یک توافق جدید کند.

مقامات ایران بارها تأکید کرده‌اند که سیاست فشار حداکثری ترامپ راه به جایی نخواهد برد و ایران کشوری نیست که مذاکره تحت فشار را بپذیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند