محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در بنگلادش به سر می‌برد، امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران درباره نگاه به مذاکرات با اروپا و فرانسه گفت: گفتگوی ما با کشورهای اروپایی به این دلیل بوده که از بین کشورهای باقیمانده در برجام روابط اقتصادی با چین و روسیه داریم و این روابط ادامه می‌یابد و اروپایی‌ها متاسفانه نتوانستند.

وی افزود: گرچه روابط ما با روسیه و چین از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا تأثیر پذیرفته است اما اروپایی‌ها تقریبا نتوانستند هیچ یک از تعهداتشان را اجرا کنند.

*از نظر حقوقی اقدام آمریکا نمی‌تواند مانع از اجرای تعهدات اروپایی باشد

به گزارش فارس، ظریف همچنین عنوان کرد: گفتگوهایی که با فرانسه داشتیم،  چه در گفتگوهای تلفنی رئیس جمهور با آقای ماکرون چه در دو سفری که به پاریس و بیاریتز با برای گفتگو با فرانسوی‌ها داشتم و چه در سفری که آقای عراقچی اخیرا به فرانسه داشت، همه برای این بوده که ما از طرف فرانسوی بشنویم که چگونه می‌خواهند تعهداتشان را اجرا کنند و همکاران بانکی و نفتی ما هم به آنها بگویند چه اقداماتی باید انجام شود.

وزیر خارجه گفت: اینکه فرانسه و یا اتحادیه اروپا نیاز دارند که از آمریکا برای انجام اقداماتشان مجوز بگیرند، البته قابل فهم است، ولی از نظر ما باعث تأسف است و از نظر حقوقی هم اقدام آمریکا نمی‌تواند مانع از اجرای تعهدات اروپایی باشد. این را هم ما باید به آنها یادآوری کنیم و هم وکلایشان به آنها بگویند که اقداماتی که باید انجام دهند مستقل از فشارهای آمریکاست و اینکه آنها می‌خواهند از اوفک و یا از جاهای دیگر آمریکا مجوز بگیرند، واقعا مشکل ما نیست، موضوعی است که خود آنها باید انجام دهند.

* ما میز مذاکره را ترک نکردیم و همواره پای میز مذاکره بودیم

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: این گفتگوها را انجام دادیم، مواضع ما بسیار شفاف است، در بیانیه شورای عالی امنیت ملی اعلام کردیم که هر زمان آنها به تعهداتشان برگردند ما هم اقدام مشابه انجام می‌دهیم و همینطور اعلام کردیم همیشه آماده هستیم درباره اجرای بهتر برجام گفتگو کنیم.

وی افزود: اعلام هم کردیم که ما میز مذاکره را ترک نکردیم و همواره پای میز مذاکره بودیم. آمریکا تا اردیبهشت سال ۱۳۹۷ در این جلسات شرکت می‌کرد، آخرین جلسه‌ای که شرکت کردند در پایان سال ۱۳۹۶ بود و نماینده آمریکا در جلسه حضور پیدا کردند.

ظریف عنوان کرد: هر وقت آمریکا دوباره به متوقف کردن تحریم‌ها و نقض برجام برگردد، می‌تواند به میز مذاکره برگردد. این موضعی بوده که علنی اعلام کردیم و خصوصی به فرانسوی‌ها گفتیم. اینکه دوستان فرانسوی شرایطی را برای خودشان مطرح کنند، ارتباطی به برجام ندارد. اقدامات برجام باید مستقل از این شرایط انجام شود و تعهداتی که در برجام هست حتما مستقل از شرایط منطقه‌ای و سایر شرایطی است که ارتباطی به برجام نداشته و نخواهد داشت.

*فقط مانده خودشان را تحریم کنند

وزیر خارجه ایران در پاسخ به سؤالی درباره تحریم سازمان فضایی ایران عنوان کرد: آمریکایی‌ها به تحریم معتاد شدند، این تحریم‌های آمریکا هیچ تاثیری ندارد و کم کم دنیا آمریکا را مسخره می‌کند، فقط مانده خودشان را تحریم کنند، چون همه را تحریم کردند و هر روز اقدامی علیه این دولت یا دولت دیگری انجام می‌دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: استفاده آمریکا از اهرم اقتصادی به حدی افراطی شده که کم کم توان اقتصادی آمریکا را به تحلیل می‌برد.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند