هیل گزارش داد، این نامه جوشوآ وونگ، رهبر جنبش اعتراضی هنگ کنگ موسوم به "جنبش چتر" در حالی در روزنامه آلمانی بیلد انتشار یافت که هنگ کنگ چندین ماه است درگیر بی‌ ثباتی سیاسی و اعتراضات معترضان مخالفان دولت بوده است؛ اعتراضاتی که گاها با خشونت نیز همراه بوده است.

این اعتراضات هفته‌های اخیر در هنگ کنگ ابتدا با انگیزه مطالبه‌ی لغو لایحه‌ قانونی برای مجاز کردن استرداد مظنونان قضایی از هنگ کنگ به چین آغاز شد. جوشوآ وونگ در این نامه‌ خود  با اشاره به دوران زندگی آنگلا مرکل در آلمان شرقی تحت حاکمیت کمونیست‌ها گفت: شما شخصا تجربه دست اولی از وحشت‌های یک دولت دیکتاتوری دارید.

اشاره‌ او به چهار دهه زندگی آنگلا مرکل در آلمان شرقی کمونیست سابق و فعالیت در آنجا به عنوان یک دانشمند محقق تا زمان پایان جنگ سرد و اتحاد مجدد آلمان شرقی و غربی است.

مرکل زمانی سقوط آلمان شرقی را به عنوان مهمترین نقطه عطف زندگی خود توصیف کرد. جوشوآ وونگ که ۲۲ سال سن دارد گفت: آلمانی‌ها شجاعانه در طول دهه ۱۹۸۰ با استبداد مبارزه کردند و در خط مقدم این مبارزه بودند. ما امیدواریم که شما نگرانی خود را درباره‌ی وضعیت فاجعه‌بار ما ابراز کرده و مطالبات ما را طی زمان سفرتان به چین به دولت این کشور ابلاغ کنید.

مرکل قرار است از روز پنجشنبه برای یک سفر سه روزه به همراه یک هیات تجاری بزرگ وارد چین شود.

این رهبر معترضان هنگ کنگی در ادامه نامه خود تصریح کرد:‌ آلمان باید در ضمن تجارتش با چین هوشیار باشد زیرا چین به قوانین بین‌المللی پایبند نمی‌ماند و بارها وعده‌هایش را زیر پا گذاشته است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند