جایزه مرحوم کاظمی آشتیانی توسط انجمن بیوتکنولوژی ایران در قالب سومین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره ملی بیوتکنولوژی که عصر امروز سه شنبه در سالن همایش های رازی برگزار شد، به نماینده این محقق برتر ایرانی اهدا شده است.

در لوح تقدیر این محقق برتر ایرانی آمده است: به پاس خدمات و تلاش های ارزنده حضرتعالی برای توسعه و پیشرفت زیست فناوری در کشور و ایجاد زمینه رشد و فعالیت نیروهای جوان کشور و همچنین به واسطه کارنامه علمی درخشان به پیشنهاد اعضای انجمن بیوتکنولوژی به عنوان چهره تاثیر گذار در بیولوژی کشور شایسته دریافت جایزه زنده یاد کاظمی آشتیانی شده اید. 

 سرویس زینلی، رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران در این مورد به خبرنگار علمی ایران گفت: این انجمن هر ۲ سال از ۲ چهره تاثیرگذار حوزه بیوتکنولوژی در قالب جایزه کاظمی آشتیانی تقدیر می کند.

وی افزود: محققان تاثیر گذار در حوزه بیوتکنولوژی که نقش مهم در پیشرفت این علم در کشور داشتند، مورد تقدیر و تجلیل قرار می گیرند.

رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران ادامه داد: جایزه کاظمی آشتیانی امسال به دکتر مسعود سلیمانی و دکتر محمد حسین صنعتی تعلق گرفته است.

دکتر «مسعود سلیمانی» یکی از محققان برتر هماتولوژی( خون شناسی)، سلول ‌های بنیادی و نانو که برای سفری علمی و تحقیقاتی به امریکا سفر کرده بود، به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران در این کشور بازداشت و در زندان به سر می‌برد.

این دانشیار دانشگاه تربیت مدرس و جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان، چند ماه پیش در قالب فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد، که از سوی پلیس آمریکا دستگیر و زندانی شد.

این دانشمند ایرانی از سوی مؤسسه آمریکایی به نام «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان است، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شد که برخلاف تمامی پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، از سوی پلیس آمریکا دستگیر شده است.

سلیمانی با ویزای رسمی تحقیقاتی و با هماهنگی دانشگاه تربیت مدرس، وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد، اما آمریکا در اقدامی غیرقانونی و با زیرپاگذاشتن پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، پیش از ورود دکتر سلیمانی به خاک آمریکا، وی را بازداشت و به زندان منتقل کرد.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند