به گزارش آناتولی، نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان طی صحبتش در رادیوی "آلفا"، به "تشدید ادامه‌دار تنش‌ها توسط ترکیه" اشاره کرد؛ این اظهارات چند ساعت پس از آن صورت گرفت که رسانه‌های یونانی، تصویری از رجب طیب اردوغان پخش کردند که او در آن، مقابل نقشه‌ای که قلمرو آبی ترکیه را مشخص کرده و تا حدود نصف دریای اژه را در بر می‌گیرد، ایستاده است.

دندیاس با غیر وارد شمردن این تصویر به عنوان "ترفند روابط عمومی"، اظهار داشت که نظرات ترکیه، تنها به "اقلیت تک‌نفری" تعلق دارد و "چنین رفتار عجیب و غریب، از ترکیه تصویری به عنوان یک مجرم ارائه می‌دهد".

این وزیر خارجه گفت: "مرزها بر اساس قوانین بین‌الملل تعریف شده‌اند، نه نقشه‌ای که یک وزارتخانه‌ ترسیم کند"؛ اشاره او به تصویر مذکور اردوغان در دانشگاه دفاع ملی ترکیه است.

او همچنین درباره اقدام ترکیه درخصوص جستجوی منابع هیدروکربن، این کشور را جهت "تعدی" به منطقه ویژه اقتصادی قبرس مورد انتقاد خود قرار داد و گفت: "قبرس یک عضو مستقل از اتحادیه اروپا است. واضح است که ترکیه، در کنار حق حاکمیت اتحادیه اروپا، به حقوق حاکمیتی جمهوری قبرس نیز تعدی می‌کند. ما امیدواریم که ترکیه حرف‌شنوی داشته باشد".

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند