حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام‌آباد غرب درباره پیشنهاد منتسب به رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر پرداخت ۱۵ میلیارد دلار به ایران و امکان‌پذیر بودن آن برای بازگشت به مذاکرات و تداوم حضور ایران در برجام، گفت: عددهای مختلفی درباره این مبلغ گفته‌ شده است، اما سؤال اساسی این است که چنین پیشنهادهایی باعث شکل‌گیری گفت‌وگو و مذاکره جدید می‌شود یا نه؟!

 وی ادامه داد: به‌هرحال اینکه این خط اعتباری چقدر تأمین می‌کند و تا چه حد برای ایالات‌متحده آمریکا تعهدآور است، اهمیت دارد. حتی اگر این خط اعتباری تأمین شود، اما تحریم‌های دیگر لغو نشود، این اعتبار تبدیل به یک پول غیرقابل استفاده می‌شود.

بنا بوده اینستکس یک حساب اعتباری باشد، نه یک خط اعتباری

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه وقتی ایرانی‌ها می‌توانند نفت را بفروشند، چرا باید وارد این خط اعتباری قرضی شوند، تصریح می‌کند: بنا بوده اینستکس یک حساب اعتباری باشد، نه یک خط اعتباری. یعنی ایرانی‌ها بتوانند نفتشان را بفروشند و پول حاصل از آن به این حساب واریز و به‌این‌ترتیب تحریم‌ها دور زده شود. اما امروز می‌بینیم عملاً اروپایی‌ها از این نقش خود دور شده و سعی بر راضی کردن آمریکا دارند. ازاین‌جهت، تصور می‌کنم روزبه‌روز شرایط ورود به مذاکره سخت‌تر می‌شود، البته به‌طور طبیعی دیپلمات‌ها سایر بسته‌های پیشنهادی را بررسی می‌کنند و اصلاً حضور تیم آقای عراقچی در اروپا ازاین‌جهت است.

وی می‌افزاید: شخص آقای ترامپ امروز به دنبال مذاکره با ایران نیست؛ ایشان در نظرسنجی‌های داخلی آمریکا هم موقعیت مناسبی ندارد. من معتقدم او در موضوع ایران به دنبال آن است که نشان دهد سیاست فشار بر ایران اثرگذار بوده است، اما ایرانی‌ها به دنبال یک دیپلماسی واقعی هستند. در این شرایط ،دیپلماسی واقعی شکل نمی‌گیرد، آقای ترامپ نه‌تنها تحریم‌های پیش از برجام را بازگرداند، بلکه تحریم‌های تازه‌ای را نیز به آن افزود؛ لذا تحریم‌ها باید لغو شود تا دیپلماسی واقعی شکل بگیرد.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی باید گام سوم را محکم‌تر بردارد، می‌افزاید: اگر ما بتوانیم قابلیت‌های هسته‌ای پیش از برجام را احیا کنیم، می‌توانیم امتیازات بهتری از طرف مقابل بگیریم؛ چراکه پیشنهادهای مذاکره از گذشته واقعی‌تر خواهد شد.

طبق قانون اساسی، معاهده‌های خارجی باید در مجلس تصویب شود

وی گفت: تا زمانی که تحریم‌ها از سوی آمریکا لغو نشود، مذاکره صورت نخواهد گرفت. شخصاً معتقدم ترامپ می‌توانست با ایران مذاکره کند؛ چراکه عمل‌گراتر از دیگر روسای جمهور این کشور بود، اما زمان مذاکره را از دست داد. هرچه موضوع مذاکره با ایران در آمریکا انتخاباتی‌تر شود، گام مبتنی بر مذاکره از سوی دو طرف برداشته نمی‌شود. لذا وقت برای  آمریکا محدود است، با سقوط پهباد مشخص شد آمریکایی‌های نمی‌خواهند وارد فاز دیپلماتیک شوند؛ اگر آمریکا یک راهکار دیپلماتیک برای مواجهه با ایران را پیش نگیرد، این موضوع تبدیل به ضعف و پاشنه آشیل انتخاباتی ترامپ می‌شود.

کلید حل مشکلات کشور تکیه بر "گفتمان مقاومت" است

هم چنین ایسنا نوشت؛

حجت‌الاسلام عبدالله حاجی صادقی در دیدار با جمعی از پاسداران استان کرمانشاه  با اشاره به پشت سر گذاشتن ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی گفت: در این چهار دهه ما با فتنه ها و حمله های زیادی از سوی دشمنان اسلام و انقلاب مواجه بوده‌ایم. امروز مردم ایران اسلامی باید با افتخار سرشان را بالا بگیرند؛ چرا که اجازه ندادند این نظام اسلامی عمر کوتاهی داشته باشد و آن را به سمت گام دوم انقلاب هدایت کرده اند.

حاجی صادقی با اشاره به در حال پیشروی بودن انقلاب اسلامی گفت: هر روز وضعیت ما در برابر جبهه استکبار بهتر از دیروز است، به گونه ای که امروز دشمنان ما اعتراف دارند که انقلاب اسلامی مرگ تدریجی آنها را رقم زده است.

وی با تأکید بر اینکه کلید حل مشکلات کشور در شرایط کنونی تکیه بر گفتمان مقاومت است، گفت: آمریکا در برابر گفتمان مقاومت هیچ غلطی نمی تواند بکند.

حاجی صادقی با اشاره به سقوط قیمت دلار پس از زدن پهپاد آمریکایی از سوی فرزندان ایران اسلامی تصریح کرد: این موضوع نشان می‌دهد که مقاومت جواب می دهد.

وی با اشاره به اینکه ذلت دشمنان را در ماجرای توقف نفت‌کش انگلیسی شاهد بودیم، گفت: این قدرت در سایه گفتمان مقاومت مورد تاکید مقام معظم رهبری به دست آمده است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه کرد: امروز قدرت ایران اسلامی کار را به جایی رسانده که رژیم صهیونیستی فاسد و آل سعود خائن برای جلوگیری از نابودی خود به آمریکا التماس می کنند.

تعهد فرانسه بیشتر از ۱۵ میلیارد یورو بوده است

مجتبی ذوالنوری، نماینده قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، به سفر ظریف و عراقچی به فرانسه و تماس تلفنی مکرون با روحانی اشاره کرد و گفت: اگر فرانسه بتواند کاری کند، ما استقبال می‌کنیم. ما سعی می‌کنیم با تمامی کشورهای اروپایی ارتباط‌مان را بهبود دهیم و هیچ‌وقت از فعالیت‌های دیپلماتیک روی‌گردان نیستیم.

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی که با اعتمادآنلاین مصاحبه کرده با بیان اینکه هنوز صداقت غربی‌ها برای محرز نشده است گفت: زمانی صداقت غربی‌ها برای ما محرز خواهد شد که ببینیم گام عملی برداشته‌اند. ما خروجی را نگاه می‌کنیم. تاکنون اقدام عملی‌ای از غربی‌ها ندیده‌ایم و پیش‌بینی من این است که اتفاق خاصی نخواهد افتاد و ما کاهش تعهدات برجامی را ادامه خواهیم داد.

 

ذوالنوری با اشاره به احتمال بازگشایی اینستکس از سوی فرانسه توضیح داد: اگر اتفاقی هم بیفتد هم‌تراز و هم‌سنگ تعهدات ما در برجام نیست که برگردیم به شرایط قبل از کاهش تعهدات برجامی. بنابراین ما باید به مسیر خود ادامه دهیم و گام سوم را برداریم. حتی اگر فرانسه بپذیرد که ۱۵ میلیارد یورو با خط اعتباری شارژ کند، باز هم به تعهدات‌شان عمل نکرده‌اند و تعهد متقابل آنها این حجم نبود. 

 او همچنین به تعهدات برجامی اروپایی‌ها اشاره کرد: آزادسازی مسیر فروش نفت، نقل‌وانتقال پول، توان اینکه ما بتوانیم منابع مالی‌مان را در دنیا مدیریت و روابط‌مان را در ابعاد اقتصادی عادی کنیم، جزو تعهدات برجامی است. اگر دست به این اقدامات بزنند، از ۲ گامی که در کاهش تعهدات برجامی برداشته‌ایم برمی‌گردیم.

این نماینده عضو فراکسیون ولایی در پایان گفت: با وجود فعال کردن اینستکس تعهدات برجامی اروپایی‌ها اجرایی نشد تا ما به دنبال کاهش تعهدات برجامی‌مان نباشیم. دولت نباید فریب بخورد و به حرف اروپایی‌ها اعتماد کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند