نماینده آمریکا در امور ونزوئلا که با عنوان کاردار آمریکا در امور ونزوئلا هم شناخته می‌شود، در مصاحبه‌ای که یکشنبه یک سایت خبری آنلاین ونزوئلا منتشر کرد، مدعی شد واشنگتن به دنبال مداخله در این کشور آمریکای لاتین نیست.

واشنگتن سال جاری نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا را "غیر مشروع" و انتخاب دوباره او در سال ۲۰۱۸ را "ساختگی" دانست و خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به عنوان "رئیس‌جمهوری قانونی" به رسمیت شناخت.

ایالات متحده آمریکا چهارشنبه یک دفتر نمایندگی موسوم به "واحد امور ونزوئلا" (وی‌ای‌یو) مستقر در کلمبیا افتتاح کرد تا نمایندگی دیپلماتیک آمریکا به "دولت موقت" گوآیدو ارائه دهد و همچنان روی روند گذار تاکید کند.

جیمز استوری، کاردار واحد امور ونزوئلا در این مصاحبه‌ تاکید کرد: آنچه ما می‌خواهیم مداخله نظامی جامعه بین‌المللی نیست، بلکه خواستار یک راه‌حل مسالمت‌آمیز، سیاسی و دموکراتیک بر اساس قانون اساسی ونزوئلا هستیم. شما چطور می‌توانید دموکراسی داشته باشید وقتی که خودتان از طریق آرای مردم انتخاب نشدید؟

وزارت اطلاع‌رسانی ونزوئلا به این سخنان واکنشی نداشته است.

مادورو که شاهد یک فروپاشی اقتصادی و بعد یک بحران انسانی شد، غالبا ایالات متحده را به آمادگی برای حمله به ونزوئلا برای کنترل ذخایر نفتی آن و عزل رهبری سوسیالیست این کشور متهم می‌کند.

گوآیدو، رئیس کنگره تحت کنترل اپوزیسیون ونزوئلا ماه ژانویه با استناد به بندی در قانون اساسی کشورش ریاست جمهوری موقت اعلام کرد و فورا از سوی بیش از ۵۰ کشور به رسمیت شناخته شد.

جیمز استوری همچنین مدعی شد برخی از متحدان خارجی مادورو مداخله نظامی کرده‌اند. او گفت: افسران نظامی روسیه در ونزوئلا هستند و ما اطلاع داریم که تعداد زیادی افسران نظامی کوبایی هم هستند. چرا؟ چون آن‌ها می‌خواهند مادورو بماند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند