نامه‌نیوز نوشت:‌ «خبر سیاسی مهم روز کشور آن که دیپلماسی کشور بعد از دیدار ظریف و مکرون وارد فاز جدیدی شده است اما هنوز مختصات آن معلوم نیست. نکته جالب‌تر آن که موافقان و مخالفان دولت روحانی نسبت به احتمال دیدار روحانی و ترامپ کاملا محتاط موضع می‌گیرند.

درباره چرایی این اتفاق با صادق زیباکلام گفتگو کردیم. مشروح گفتگوی نامه‌نیوز با صادق زیباکلام را در ادامه بخوانید.

روحانی و ترامپ در نیویورک دیدار می‌کنند؟

بستگی دارد این سوال از چه کسی پرسیده شود. صادق زیباکلام با توجه به هزینه‌های آمریکاستیزی در ۴۰ سال گذشته آرزو می‌کند این مسئله تمام شود. بنابراین دعا و نذر می‌کند که ترامپ و روحانی با هم ملاقات کنند.

چقدر احتمال می‌دهید این دیدار انجام شود؟

امکان دارد با واسطه رئیس‌جمهور فرانسه و سایر رهبران اروپا یک ملاقات دسته‌جمعی انجام شود.

آیا مخالفان دیدار ترامپ و روحانی هم همچنان روی موضع خود هستند؟

آنها می‌گویند «به هیچ وجه احتمال چنین دیداری وجود ندارد چون مسئولان کشور به طور موکد گفتند هیچ تماسی نباید بین ایران و آمریکا باشد» اما این حرف نیز مانند دیدگاه من یک نوع بیان علاقه و آرزو است.

قبول دارید چه شما که خیلی به انجام این دیدار راغب هستید و چه آنهایی که از موضع مخالف حرف می زنند و ۱۰۰ درصد احتمال این دیدار را رد می‌کنند، محتاطانه این روزها سخن می‌گویند؟

بله، هر دو گروه محتاط شدند. وقتی ظریف از فرانسه برگشت حامل پیام مکرون بود. او ساعاتی بعد دوباره به پاریس رفت. در آن ساعات همه به طور مشخص مکرون، ظریف و روحانی می دانستند چه دارد می‌گذرد. اگر موضع ما قطعی و ۱۰۰ درصد این بود که اصلا و به هیچ عنوان نباید دیداری بین روحانی و ترامپ انجام شود، کافی بود تلفنی ظریف به مکرون بگوید: «فعلا مسئولان نظام جمهوری اسلامی چنین دیداری را صلاح نمی‌بینند.» خیلی راحت موضوع منتفی می‌شد. این که ظریف دوباره به پاریس رفت؛ آن هم زمانی که ترامپ در فرانسه بود، نشان داد که درباره احتمال این دیدار در تهران صحبت شده است.

حالا موضع طرف آمریکایی را بازخوانی کنیم. وقتی ترامپ به پاریس رفت با موضوع وساطت فرانسه خیلی سرد برخورد کرد اما پس از یک روز کاملا لحن او عوض شد.

وقتی قطعات پازل را کنار هم می‌گذاریم مشخص می‌شود که وقتی ظریف بعد از صحبت با مسئولان نظام دوباره به فرانسه رفت به طور قطعی احتمال دیدار ترامپ و روحانی را رد نکرد بلکه کورسوی نوری را در انتهای تونل بازمی‌گذارد.

آقای عراقچی گفت: «آمریکایی‌ها برای مجوز صادرات نفت انعطاف نشان دادند.» از طرفی آقای واعظی امکان دیدار روحانی و ترامپ را نفی کرده است. این دو صحبت وقتی کنار هم قرار می‌گیرند، چه طور قابل تحلیل هستند؟

برای ترامپ دیدار با روحانی صرفا یک مسئله تبلیغاتی است تا از این دیدار برای جمع‌آوری رأی در انتخابات ریاست‌جمهوری استفاده کند. حالا اگر این دیدار انجام شد بهتر اما اگر نشد این طور نیست که شانس ترامپ برای انتخاب مجدد به کل از بین برود. اما این دیدار اگر انجام شود و با نتیجه ملموسی همراه نباشد، هزینه‌های سنگینی را به اعتبار و پرستیژ طرف ایرانی وارد می‌کند. برای همین ایران دنبال این است که آمریکا حصول نتیجه را قبل از دیدار تضمین کند.

چرا مخالفان دیدار روحانی و ترامپ محتاط شدند؟

چون مخالفان دیدار روحانی و ترامپ در سوئیس زندگی نمی‌کنند. آنها می‌بینند سال به نیمه نرسیده، دولت در مخارجش ۱۵۰هزار میلیارد تومان کسر دارد و روحانی نمی‌تواند نردبان بگذارد برود خانه‌های مردم دزدی کند تا این کسری پر شود. تورم در آستانه ۵۰ درصد است. دولت برای جبران این کسری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی چقدر باید اسکناس چاپ کند؟ آنها متوجه شدند کشور در فروش نفت با مشکلات جدی روبه‌روست. دولت امیدوار بود که وقتی تحریم‌ها شروع می‌شود حداقل ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشد اما الان شاهد هستیم نفتکش «آدریان دریا» با ۲ میلیون بشکه نفت در آب‌های آزاد می‌چرخد و هیچ کشوری حاضر به خرید نفت آن نیست.

یادمان نرفته سال گذشته در موضوع FATF و خروج آمریکا از برجام مخالفان دولت چه طومارهایی نوشتند و چه طور برجام را در مجلس آتش زدند. یعنی شما می فرمایید امثال پایداری‌ها شعارزدگی را کنار گذاشتند و واقعگرا شده‌اند که خیلی نرم با احتمال دیدار ترامپ و روحانی برخورد کردند؟

خیر شعارزدگی را کنار نگذاشتند. اگر جبهه پایداری شعارزدگی را کنار بگذارد، دیگر اسمش جبهه پایداری نمی‌شود. اسمش جبهه وطن‌پرستان واقعگرا و واقع‌بین می‌شود اما این که جبهه پایداری درباره دیدار احتمالی ترامپ و روحانی موضعگیری سفت و سخت نکرد، چند علت دارد؛ از جمله اوضاع دشوار اقتصادی، کسری بودجه، تورم و مشکلات فروش نفت.

این وضعیت جبهه پایداری را به این نتیجه رسانده که اگر حتی قدرت دست آنها باشد و جای حسن روحانی، حسن عباسی یا سعید جلیلی رئیس‌جمهور شود هیچ تغییری در مدیریت اوضاع کشور رخ نمی‌دهد بنابراین امثال جبهه پایداری با دیدن این واقعیت‌ها، موضع نرمتری نسبت به این مسئله می‌گیرد.

برخی می گویند ایران و آمریکا ۴۰ سال با هم در تنش و دعوا بودند نمی شود که ظرف یک ماه این دعواها کنار رود و روحانی و ترامپ با هم در نیویورک دست بدهند. نظر شما چیست؟

انجام دیدار روحانی و ترامپ برای خود من هم ثقیل است و زیاد امیدوار نیستم اما سطح امیدواری‌ام نسبت به شهریور سال ۹۷ بیشتر شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند