فرودگاه غیرنظامی و مسافربری معیتیقه تنها فرودگاه فعالی است که در شرق طرابلس قرار دارد. از این فرودگاه شهروندان لیبی و مجروحان جنگی به خارج از این کشور منتقل می‌شوند و دارو و سایر کمک‌های بشر دوستانه در فرودگاه معیتیقه تخیلیه می‌شود. با وجود اینکه سازمان ملل رسما اعلام کرده است که هیچ ادوات و تاسیسات نظامی در فرودگاه معیتیقه وجود ندارد، اما این فرودگاه همچنان هدف بمباران و گلوله باران نیروهای حفتر قرار می‌گیرد.

جنگنده های وابسته به نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر بامداد امروز فرودگاه بین المللی معیتیقه واقع در شرق طرابلس را بمباران کردند که در اثر آن یکی از حجاج بیت الله الحرام مجروح و خسارت هایی به این فرودگاه وارد شد.

به نوشته تارنمای الوسط –لیبیا، حمله این جنگنده ها زمانی صورت گرفت که حجاج لیبیایی در حال پیاده شدن از هواپیما بودند. به دنبال این حمله فرودگاه معیتیقه تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

دولت وفاق ملی لیبی با محکوم کردن بمباران فرودگاه معیتیقه از شورای امنیت سازمان ملل خواست به صدور بیانیه محکومیت آمیز بسنده نکند و تحقیقات کاملی را برای روشن شدن حقیقت این ماجرا به عمل آورد.

دولت وفاق ملی با صدور بیانیه ای مسئولیت حمله به فرودگاه معیتیقه را متوجه نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر دانست و اعلام کرد: مجامع بین المللی باید به مسئولیت خود  در قبال حمایت از شهروندان و غیرنظامیان پایبند باشند،زیرا این بمباران نقض آشکار حقوق بشر و قوانین و مقررات بین المللی است.

در این بیانیه تصریح شده است: هدف قرار گرفتن هوایپماهای مسافربری و فرودگاه های غیر نظامی جنایت جنگی به شمار می آید و سازمان ملل باید از حق و عدالت جانبداری کند.

از فروردین ماه گذشته که نیروهای وابسته به حفتر به طرابلس حمله کرده اند، فرودگاه معیتیقه بارها هدف حملات هوایی و خمپاره ای قرار گرفته و این در حالی است که سالم سلامه نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی آگوست ۲۰۱۹ با محکوم کردن حمله به این فرودگاه گفت: معیتیقه تنها فرودگاهی است که میلیون ها شهروند لیبیایی از آن استفاده می‌کنند و کمک بشردوستانه در این فرودگاه تخلیه می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند