روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آگاه نوشت: عرضه اولیه عمومی سهام شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی در دو مرحله انجام خواهد گرفت. مرحله نخست آن در بازار سهام عربستان در اواخر سال میلادی جاری انجام می‌گیرد و سپس عرضه بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ انجام خواهد گرفت.

انتظار می‌رود عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو، بزرگترین عرضه اولیه سهام باشد که تاکنون در جهان انجام شده است.

آرامکو کسب ۱۰۰ میلیارد دلار از طریق فروش پنج درصد سهم این شرکت در بازارهای سهام را هدف گرفته است اما معلوم نیست موفق خواهد شد این میزان پول را تهیه کند یا خیر.

بسیاری از بازارهای سهام جهان تمایل داشتند محل عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو باشند و لندن و هنک‌کنگ مکانهای ایده آل برای این رویداد به شمار می‌رفتند. اما ابهامات سیاسی پیرامون این دو شهر که ناشی از جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و همچنین اعتراضات مردمی در هنگ‌کنگ بود به جذابیت آنها لطمه زد.

با این حال مقامات سعودی به وال استریت ژورنال گفته اند اگرچه تمایل دارند توکیو را برای این منظور انتخاب کنند اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده و تمامی گزینه‌ها روی میز است.

همچنین منابع آگاه به رویترز اظهار کردند هیات مدیره آرامکو به این نتیجه رسیده‌اند که عرضه سهام این شرکت در نیویورک، ریسکهای حقوقی زیادی را دربردارد. نیویورک محل مورد علاقه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برای عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو پیش از متوقف شدن این طرح در سال گذشته بود.

یکی از منابع آگاه از این طرح به رویترز گفت: هیات مدیره آرامکو که از وزیران هیات دولت و مدیران آرامکو تشکیل شده است، در دیداری که در اوت برگزار شد، به این نتیجه رسیدند که آمریکا نمی‌تواند برای عرضه اولیه عمومی در نظر گرفته شود مگر این که آرامکو یک تضمین دولتی برای حمایت از این شرکت در برابر شکایات قانونی دریافت کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند