مقامات چینی به روزنامه وال استریت ژورنال اطلاع داده‌اند که مجوزهای مطبوعاتی چون هان وونگ، خبرنگار سنگاپوری این روزنامه که از سال ۲۰۱۴ اخبار سیاسی چین را پوشش می‌دهد تمدید نخواهند شد. مهلت این مجوزها روز جمعه منقضی شد.

این نخستین بار است که دولت چین یک خبرنگار وال استریت ژورنال را از فعالیت در این کشور منع می‌کند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، وونگ یکی از دو نویسنده گزارشی بود که در تاریخ ۳۰ ژوئیه منتشر شد و در آن به تحقیقات یک نهاد اطلاعاتی و اجرای قوانین استرالیا درباره مینگ چای، یکی از خویشاوندان شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین پرداخته شده بود.

در این گزارش به نقل از مقامات استرالیایی و اسناد کازینوها آمده است، چای که شهروند استرالیا است، مبالغ هنگفتی را در قمار صرف کرده و با آنچه مقامات استرالیایی پولشویی در ملبورن خوانده‌اند، ارتباط داشته است.

این گزارش همچنین خاطرنشان کرده است که نشانه‌ای از آگاه بودن شی از اقدامات چای در استرالیا وجود ندارد. پکن اما دارایی شخصی بستگان رئیس جمهوری این کشور را مساله‌ای حساس و تابو می‌داند.

سخنگوی ناشر روزنامه وال استریت ژورنال در بیانیه‌ای اظهار کرد: عدم تمدید مجوزهای چون هان از سوی مقامات چین را تایید می‌کنیم و این مساله را پیگیری خواهیم کرد.

وزارت امور خارجه چین نیز در بیانیه‌ی اظهار کرد که دولت این کشور با مسائل مربوط به سازمان‌های خبری خارجی طبق قوانین پکن برخورد می‌کند.

این وزارتخانه افرود: ما شدیدا با خبرنگارانی که بدخواهانه وجهه چین را لکه‌دار می‌کنند مخالفت می‌کنیم و از آنان استقبال نمی‌کنیم.

انجمن خبرنگاران خارجی چین در بیانیه‌ای اظهار کرد، وونگ ششمین خبرنگاری است که از سال ۲۰۱۳ تحت چنین شرایطی چین را ترک می‌کند و این اقدام را با "شدیدترین لحن ممکن" محکوم کرد.

چین در زمان انتشار این گزارش از سوی وال استریت شورنال، آن را "بی‌اساس، بر مبنای شایعات و تلاشی برای تخریب وجهه چین" دانست.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند