فدریکا موگرینی ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در «هلسینکی»، پایتخت فنلاند، در کنفرانسی خبری اعلام کرد اجرای سازوکار مالی این اتحادیه با ایران، زمان زیادی خواهد برد.

او گفت: اولین معاملات اینستکس هنوز به اتمام نرسیده است و زمان بسیار زیادی می‌برد.

طرف‌های اروپایی برجام سال گذشته پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، ضمن ابراز «تأسف» از اقدام واشنگتن مدعی شدند بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را تضمین می‌کنند. وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان سرانجام با صدور بیانیه مشترکی در بهمن ماه سال گذشته رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران موسوم به اینستکس را اعلام کردند.

بنابر ادعای آن‌ها، هدف بلندمدت اینستکس (INSTEX) گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند. آن‌ها طی روز‌های گذشته نیز مدعی راه‌اندازی رسمی این سازوکار مالی شدند، اما بنابر گفته مقامات کشورمان، با گذشت چند ماه از ثبت این سازوکار مالی، هیچ اقدام موثر و عملی در زمینه روابط تجاری ایران و اروپا صورت نگرفته است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت پارسال به صورت یکجانبه و بدون دلیل خاصی از برجام که مورد تأیید جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل بود خارج شد و اعلام کرد کارزار فشار حداکثری علیه ایران را به راه خواهد انداخت تا صادرات نفت تهران را به صفر برساند و آن را مجبور کند بار دیگر به میز مذاکره بیاید تا «توافق بهتری» برای آمریکا رقم بخورد.

موگرینی در ادامه اظهاراتش در هلسینکی با تاکید بر لزوم حفظ برجام تاکید کرد و گفت: موضع شفاف و قاطع اتحادیه اروپا، حمایت از حفظ و اجرای توافق هسته‌ای ایران است. ما  تمامی اقدامات لازم را برای عدم اشاعه هسته‌ای به کار خواهیم گرفت.

او در بخشی دیگر از اظهاراتش خواستار کاهش تنش در منطقه خلیج فارس شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند