انگجت گزارش داد، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و مایک پنس، معاون رئیس جمهور امروز از بازگشت بخش فرماندهی فضایی ایالات متحده خبر دادند. بخشی از نیروی هوایی که از زمان جنگ سرد تاکنون ۱۷ سال متوقف شده بود.

 

"مارک اسپر" وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: احیای فرماندهی فضایی ایالات متحده به معنای تضمین حمایت از منافع آمریکا در فضا است، اما می‌تواند با نیروی فضایی (شاخه ششم ارتش آمریکا که ترامپ امیدوار است آن را راه‌اندازی کند) یا بخش فرماندهی فضایی نیروی هوایی موجود که بر عملیات‌های نیروی هوایی آمریکا در فضا متمرکز است، اشتباه گرفته شود.

 

ترامپ امروز در یک رویداد گفت: خطرات علیه کشور دائما در حال تکامل هستند و ما نیز باید در برابر آنها چنین باشیم. اکنون کسانی مایل به آسیب رساندن به ایالات متحده هستند و به دنبال این هستند که ما را در فضا به چالش بکشند، این صحنه یک بازی کاملا متفاوت خواهد بود.

به گزارش NPR، فرماندهی فضایی احیا شده نخستین بار توسط نیروی هوایی در سال ۱۹۸۵ تأسیس شد. از آنجا که جنگ سرد در حال گرم شدن بود، این بخش به منظور هماهنگی تلاش‌های دفاع موشکی و نظارتی تاسیس شد. اما در سال ۲۰۰۲، تمرکز نظامی به سمت تروریسم رفت و فرماندهی فضایی در بخش فرماندهی استراتژیک متحد ادغام شد و در حمله افغانستان به رهبری ایالات متحده مجددا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سال گذشته ترامپ به پنتاگون دستور داد بخش فرماندهی فضایی را از فرماندهی استراتژیک جدا کند و یک نهاد مستقل برای مسئولیت‌های مربوط به فضا ایجاد کند. این شامل دفاع از ماهواره‌های آمریکایی، حمایت از سربازان از مدار زمین و برنامه‌ریزی برای جنگ‌های فضایی در آینده است.

ترامپ همچنین خواستار ایجاد شاخه ششم ارتش مربوط به فضا است، اما این امر به تأیید کنگره نیاز دارد. در این میان، احیای فرماندهی فضایی می‌تواند به توسعه و استقرار هر چه سریعتر شاخه ششم ارتش به محض گرفتن چراغ سبز از کنگره کمک کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند