مجله تایم گزارش داد، دفتر بازرس کل  وزارت دادگستری آمریکا پنج‌شنبه اعلام کرد، جیمز کومی با انتقال گفت‌وگوهای خصوصی و غیر محرمانه خود به یک دوست برای رساندن آن‌ها به دست یک خبرنگار، مرتکب نقض قوانین اف‌بی‌آی و مقررات اداری شده است.

اتهام دیگر جیمز کومی این است که پس از برکنار شدن از ریاست اف‌بی‌آی به مقام‌های پلیس اطلاع نداد که یادداشت‌های دیگری در اختیار دارد و آن‌ها را در گاوصندوقی در منزل خودش نگهداری می‌کند.

جیمز کومی که ماه مه ۲۰۱۷ از ریاست اف‌بی‌آی کنار گذاشته شد، یک سری یادداشت مرتبط با گفت‌وگوهای خود با دونالد ترامپ داشته است. رییس‌جمهوری آمریکا در نامه برکناری جیمز کومی نوشت که او توانایی رهبری موثر اف‌بی‌آی را ندارد و یک رهبر تازه نیاز است تا اعتماد عمومی به این نهاد را بازسازی کند. کومی در همان دوران یادداشت‌های مرتبط با دیدارها و مکالماتش با ترامپ را در اختیار رسانه‌ها گذاشت.

کومی گفته است، هدفش از یادداشت و انتشار این مکالمات ثبت آن‌ها بوده چون این نگرانی وجود داشت که ترامپ بعدها منکر آن شود و دروغ بگوید. او همچنین گفته بود، قصد تحریک به انتصاب یک شورای ویژه برای رهبری تحقیقات اف‌بی‌آی درباره روابط میان روسیه و کمپین ترامپ را داشته است.

وزارت دادگستری آمریکا تصمیم گرفته است تا کومی را بابت این موضوع تحت پیگرد قرار ندهد. وکلای جیمز کومی هنوز اظهارنظر نکرده‌اند اما کومی در پیامی توییتری نوشت، بازرس کل هیچ مدرکی دال بر اینکه او یا وکلایش اقدام به انتشار هرگونه اطلاعات محرمانه با رسانه‌ها کرده باشند، به دست نیاورده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند