به گزارش تارنمای رادیو " ار.اف.ای " فرانسه، فلورانس پارلی کمی پیش از آغاز نشست غیر رسمی وزیران دفاع اتحادیه اروپا در هلسینکی، پایتخت فنلاند، افزود:«ما نمی خواهیم در ائتلافی حضور داشته باشیم که کشتی ها را همراهی می کند، اما می خواهیم یک حضور بازدارنده را در منطقه تأمین کنیم.»

پارلی به طور ضمنی حمایت فرانسه از فکر استقرار یک مأموریت اروپایی دیده بانی و مراقبت دریایی در منطقه را تأیید کرد.

وزیر دفاع فرانسه یادآورشد که شمار کشورهای اروپایی که تاکنون حاضرند در چنین ماموریتی مشارکت کنند، از تعداد انگشت های یک دست هم کمتر است.

پارلی گفت: در جریان نشست وزیر دفاع اتحادیه اروپا در هلسینکی تلاش خواهیم کرد که کشورهای بیشتری به این مأموریت اروپایی بپیوندند.

وزیر دفاع فرانسه تاکید کرد که « این مأموریت اروپایی با اتکا به امکانات موجود که بهترین استفاده از آن به عمل آید، انجام خواهد شد.»

وی با بیان اینکه « فرانسه حضور دائمی یک ناوشکن را در منطقه تامین می کند، افزود: «هدف، تضمین آزادی کشتیرانی و امنیت کشتی ها در این منطقه حیاتی برای حمل و نقل نفت و سایر هیدرو کربورها است.»

وزیر دفاع فرانسه همچنین تصریح کرد : «این موضوع که ما این احساس را القاء کنیم که در ابتکارات و کمپین فشار حداکثری آمریکا[علیه ایران] شرکت داریم، غیر واقعی و نادرست خواهد بود.»

پارلی پیشتر هدف اروپا را کاهش تنش در خلیج فارس و دفاع از منافع خود عنوان و تاکید کرد که پاریس، برلین و لندن قصدی برای استقرار تجهیزات بیشتر نظامی در منطقه خاورمیانه ندارند.

وزیران دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست خود در فنلاند قرار است به بررسی اوضاع دفاعی-امنیتی اروپا و بودجه نظامی ناتو بپردازند.

نشست وزرای دفاع اتحادیه اروپا در حالی امروز در فنلاند برگزار می شود که "مارک اسپر"، وزیر دفاع آمریکا چهارشنبه شب گذشته در یک کنفرانس خبری از آغاز "عملیات سنتینل" برای حفاظت از کشتی ها در خلیج فارس و آبهای منطقه با حضور سه کشور بریتانیا، استرالیا، و بحرین خبر داده است.

مارک اسپر همچنین وعده داد که به زودی کشورهای دیگری به این عملیات خواهند پیوست.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند