هوشنگ نصیرزاده عضو هیئت‌رئیسه سازمان لیگ درباره توپ‌های جدید لیگ برتر به موضوعی اشاره کرد که می‌تواند بحث تازه‌ای را پیرامون این موضوع راه بیندازد. او که با گل‌زن تیمش (ماشین‌سازی که مدیرعامل آن است) به استقلال هم در این‌باره حرف زده تأکید داشت شنیده دست‌هایی پشت پرده این ماجراست.

ماجرای توپ‌های جدید لیگ برتر تا چه اندازه درست است که برخی بازیکنان به سنگینی و سفتی‌اش ایراد گرفته‌اند؟
ابعاد، محیط و وزن این توپ‌ها همگی در دایره استانداردی تعیین شده که در آیین‌نامه رسمی فیفا برای یک توپ در نظر گرفته شده است. طبق استاندارد فیفا محیط توپ باید ۶۸ تا ۷۰ سانتی متر، وزنش بین ۴۱۰ تا ۴۵۰ گرم، همین‌طورباید ۰/۶ تا ۱/۵ اتمسفر هم هوا داخلش بوده و طبق دستور فیفا باید ۳ نوع مهر استاندارد هم داشته باشد که این توپ‌ها همه را دارد.

پس این ایرادها چیست که از توپ گرفته شده؟
ایراد را یک کارشناس در شاهین‌شهر گرفته که اصلاً توپ را از نزدیک در دست نگرفته است وگرنه باید از عقیل کعبی سؤال کنید که توپ را به شکلی زیبا با یک شوت به گوشه دروازه فولاد زد و هرگز در تماشای چند باره توپ تغییر مسیر در آن دیده نمی‌شود یا بازیکن خود بنده در ماشین‌سازی هم همین را گفت.

همان که به استقلال کاشته زد؟
بله! اتابک به من گفت درست همان نقطه‌ای که نشانه گرفته بود را هدف قرار داده و توپ دقیق به همان جا رفته است. اگر توپ ایراد داشت باز هم می‌رفت؟ شاید اصلاً بازی ما مساوی می‌شد. غیر از چند مورد چرا بقیه ایرادی نمی‌گیرند.

شرکت دربی استار معتبر است؟
البته! این شرکت آلمانی است و طبق استانداردهای اروپا توپ تولید می‌کند.

پس ماجرای این ماجرای توپ‌ها چیست؟
من از صحت و سقم این موضوع اطلاع دقیق ندارم ولی شنیده‌ام شرکتی که نتوانسته توپ‌هایش را در بازار ایران بفروشد از این طریق در حال سمپاشی درباره توپ‌های فعلی است.

ولی ظاهراً سنگین‌تر از توپ‌های قبلی است؟
شاید چند گرم این‌طور باشد ولی در عوض در حین ضربه زدن دقیق به جایی می‌رود که بازیکن دوست دارد.

برخی داوران هم گفته‌اند زیادی سفید است؟
اتفاقاً توپ‌های قبلی را به این دلیل پر ایراد می‌دانستند که در زمین‌های چمن مصنوعی سیاه می‌شد و دیده نمی‌شدند. این توپ‌ها زیر نور در زمین چمن مصنوعی هم سیاه نمی‌شود. زمین نساجی در قائمشهر دقیقاً همین مشکل را داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند