به گزارش آناتولی، کره جنوبی امروز به منظور برطرف کردن اختلافات با ژاپن، به توکیو پیشنهاد مذاکره داد.

این پیشنهاد پس از اینکه توکیو، سئول را از فهرست توافق ترجیحی شرکای قابل اعتماد خود حذف کرد، از سوی دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی مطرح شد.

پس از اینکه دادگاه عالی سئول برای شرکت‌های ژاپنی حکم صادر کرد که به قربانیان کارگری در دوره استعمار ژاپن بر کره غرامت بدهند، توکیو از طریق کاهش روابط تجاری به سئول فشار وارد می‌کند.

سئول با اعلام اینکه توافق اشتراک گذاری اطلاعات نظامی دوجانبه را پس از منقضی شدن در ماه نوامبر، تمدید نخواهد کرد، بر آتش این اختلافات دمید.

دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی تاکید کرد درصورتی‌که توکیو واکنشی به کاهش روابط تجاری نداشته باشد، می‌تواند این تصمیم هفته گذشته را در نظر داشته باشد.

در عین حال، کیم هوآن چونگ، معاون مشاور امنیت ملی سئول، آبه شینزو را متهم کرد که با سئول مانند یک دشمن رفتار می‌کند.

کیم به خبرگزاری یونهاپ گفت دولت کره جنوبی عمیقا برای اقدامات فهرست سفید ژاپن متاسف است.

به گزارش فارس، ژاپن تیرماه محدودیت‌های متعددی بر این همسایه خود اعمال کرد و صادرات برخی کالاها و محصولات لازم برای تولید چیپ‌های حافظه و تلفن‌های هوشمند را به کره محدود کرد.

این اقدام بر غول‌هایی نظیر «سامسونگ الکترونیک» و «ای‌کی هانیکس» تاثیر گذاشت.

این تصمیم در پاسخ به حکم دادگاهی در کره جنوبی در ماه ژوئن مبنی بر پرداخت خسارت از سوی توکیو به قربانیان کار اجباری در دوره استعمار ژاپن بر شبه جزیره کره در سال های ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ گرفته شده است.

ماه گذشته، رئیس‌جمهور کره جنوبی از ژاپن خواست تا از کنترل بر صادرات کالاهای های‌تِک به مقصد کره جنوبی صرف‌نظر کند زیرا دعوا بر سر کار اجباری در زمان جنگ جهانی دوم در عرضه جهانی تراشه‌های حافظه و تلفن هوشمند کره جنوبی اختلال ایجاد می کند.

در اثر این اقدام، سامسونگ، غول فناوری کره جنوبی و اس‌کی هاینیکس، بزرگ‌ترین سازنده تراشه حافظه در جهان و تامین‌کننده اپل و هوآوی چین، با تاخیر (در عرضه محصولات) مواجه شده است.

ژاپن مدعی است که موضوع کار اجباری در سال ۱۹۶۵ و زمانی‌که دو کشور روابط دیپلماتیک را از سرگرفتند، به طور کامل حل شده است.

مون گفته بود، اگر اقدام ژاپن به شرکت‌های کره‌ای خسارت بزند، نمی‌تواند مانع اقدام متقابل کره شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند