بیژن زنگنه عصر سه شنبه در حاشیه چهارمین همایش مسئولیت های اجتماعی صنعت نفت در جمع خبرنگاران ادامه داد: بیشترین تمرکز در این سال ها، غرب کارون و عسلویه بوده و خدمات اجتماعی و عمرانی در مناطق دیگر مانند سرخس و کنگان نیز اقداماتی انجام شده است.

وی افزود: پتروشیمی صنعت پخته ای است زیرا محصولات پایین دستی تولید می کند البته زنجیره ای دارد.

زنگنه ادامه داد: پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ دومین جهش بزرگ خود را تجربه می کند و تولید پتروشیمی نسبت به سال ۹۲ دو برابر شده و رقم تولید ۱۰۰ میلیون تن در سال عبور می کنیم.

وی گفت: در تدارک جهش سوم پتروشیمی هستیم و در نمایشگاه ایران پلاست می توان دستاوردهای پتروشیمی کشور را دید.

وزیر نفت با اشاره به اینکه امروزه صنایع پایین دست پتروشیمی سالانه ۶ میلیارد دلار خوراک می خرند و هیچ صنعت دیگری نداریم که  ۶ میلیارد دلار خوراک به پاین دست خود بدهد، افزود:  این ها تبدیل به محصولات نهایی می شود البته اکنون ظرفیت پایین دست پتروشیمی بسیار بالاتر است اما باید بازار برای فروش وجود داشته باشد.

زنگنه ادامه داد: این بازار بخشی صادراتی  و بخشی داخلی است. بازار داخلی به رشد اقتصادی نیاز دارد زیرا ایجاد ثروت امکان تقاضای بیشتر را فراهم می کند.

وی تاکید کرد: برای تحریک صادرات نیز به بهبود روابط بین المللی نیاز داریم.  

وزیر نفت گفت: آیین نامه پترو پالایشگاه ها در حال نگارش است و تا پایان ماه وضعیت ۳۶۰ هزار بشکه سیراف به نتیجه می رسد.

زنگنه در پایان یادآورشد: مسئولیت مبارزه با جاسوسی و جلوگیری از نیروهای نفودی و نیروهای پرسنلی ۱۰۰ درصد بر عهده نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کشور است و دستگاه های اجرایی مسئولیتی در این خصوص ندارند ما بارها اعلام کرده ام که باید از این حوزه ها حفاظت و مراقبت شود، زیرا نفت در خط مقدم حمله حضور دارد جنگ اقتصادی نفت در خط مقدم است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند