علی ربیعی در پاسخ به این سوال که موضع ما نسبت به آمریکا چیست و آیا قرار است که مذاکرهای صورت بگیرد؟ گفت: راه درست برای امنیت جهانی دیپلماسی است و نفع همه در دیپلماسی است، منتهی اینکه امروز با این آمریکا صحبت کنیم اصلا امکان ندارد و شرایط عادلانه نیست.

وی افزود: ما از اول انقلاب یک اصلی داشتیم و رهبر معظم انقلاب بر دیپلماسی گسترده با جهان تأکید داشتند، همچنین امام (ره) فرمودند که ما به جز رژیم غاصب صهیونیستی با همه حرف ‌می‌زنیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: شرایط را آمریکا به هم زده است، آن‌ها قاعده را به هم زدند و با اعمال فشار حداکثری بر ملت ایران، یک تروریسم اقتصادی را علیه ملت ما تحمیل کردند، حال آن‌ها باید به شرایط قبل بازگردند، آن وقت ما تصمیم می‌گیریم.

ربیعی تصریح کرد: آن‌ها باید به شرایط قبل از خروج آمریکا بازگردند و تحریم‌ها را بردارند، آن زمان تازه ما تصمیم می‌گیریم، اولا محدوده ما فقط برجام است و هیچ پیش شرطی نداریم، نه چیزی بیش از آن، تنها قاعدهای که داشتیم قاعده برجام بوده است.

وی گفت: اجلاس جی ۷ را دیدم، دو موضوع را خواسته بودند، یکی اینکه ما سلاح هسته‌ای تولید نکنیم، که این به نوعی به سخره گرفتن است چرا که ساخت، نگهداری و استفاده از سلاح هسته‌ای برای ما به فتوای مقام معظم رهبری حرام بوده و فتوا برای ما از قانون فراتر است، بنابراین ما هرگز دنبال این مسئله نبوده‌ایم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا ایران درباره مسائل منطقه و موشکی هم مذاکره ‌می‌کند، اضافه کرد: مذاکره ما فقط درباره برجام خواهد بود، در مورد امنیت منطقه ما اعتقاد داریم که بیگانه‌ها اگر از منطقه خارج شوند منطقه امن‌تر می‌شود، ما از هر ائتلاف و گفتگویی در منطقه استقبال ‌می‌کنیم و فکر ‌می‌کنیم امنیت منطقه در گفتگوهای بین منطقه‌ای باید صورت بگیرد، پس با آمریکا درباره منطقه و مسائل موشکی مذاکره نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: با این همه از حسن نیت مکرون، رئیس جمهور فرانسه سپاسگزاریم و در جهت گسترش روابط دوجانبه و ادامه و ادامه همکاری با سایر اعضای باقی مانده در برجام تلاش خواهیم کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند