به گزارش رویترز، وزارت بازرگانی چین در روز جمعه گذشته پس از اینکه امریکا در پاسخ به افزایش تعرفه کالاهایی به ارزش ۷۵ میلیارد دلار توسط چین مجددا اقدام به افزایش ۵ درصدی تعرفه کالاهای چینی کرد طی بیانیه ای گفت که امریکا باید عواقب اشتباه هایش را بپذیرد.

وزارت بازرگانی چین در روز شنبه گذشته در خصوص اتفاقات اخیر گفت:" زورگویی های هر دو طرف جنگ تجاری و کوتاه نیامدن آنها نه تنها آرامش را به اقتصاد جهانی باز نمی گرداند بلکه تنش ها را در زمینه تجاری بیشتر می کند و نظم تجارت بین الملل را به هم می زند."

وی همچنین افزود که آمریکا نباید از رفتارهای چین سوء استفاده کند و عزم قاطع مردم چین را دست کم بگیرد.

 

ترامپ در توییتی در توییتر خود نوشت که امکان دارد آمریکا تعرفه کالاهای چینی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار را تا ۱ اکتبر (سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین) از ۲۵ درصد به ۳۰ درصد افزایش دهد و اجرای افزایش تعرفه های امریکا بر روی کالاهای چینی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار تا ۱ سپتامبر به وقوع خواهد پیوست و اجرای افزایش تعرفه ها بر روی برخی دیگر از این کالاها تا ۱۵ دسامبر به تاخیر افتاده است.

مشاور اقتصادی کاخ سفید جلوتر گفته بود که امکان دارد که کابینه ترامپ در ماه سپتامبر با دولت مردان چین در این خصوص گفت و گو کند اما حال معلوم نیست که این گفت و گو به وقوع خواهد پیوست یا خیر.

هر روزه تنش های تجاری بین دو ابر قدرت اقتصادی هر لحظه تن اقتصاد جهانی را به لرزه در میاورد و نظم تجارت بین الملل را بر هم می زند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند