روزنامه فرامنطقه ای "رأی الیوم" روز شنبه نوشت: همه می دانند که بسیاری از نویسندگان، خبرنگاران و اصحاب رسانه در عربستان در راستای ترویج سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به ویژه دیدگاه وی درباره حل مسأله فلسطین قلم می زنند و تبلیغ می کنند. اما یکی از نویسندگان سعودی این هفته پا را فراتر گذاشته و با رد کردن خط قرمز در چارچوب عادی سازی روابط با صهیونیست ها، مقاله ای را در روزنامه "یسرائیل هیوم" نزدیک به نخست وزیر رژیم صهیونیستی منتشر کرد.

 مالک و ناشر این روزنامه «شیلدون ادلسون» یهودی ثروتمند آمریکایی و دوست نزدیک دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست که بارها گفته، چیزی به نام ملت فلسطین وجود ندارد. او صدها میلیون دلار برای ساخت شهرک های صهیونیستی در کرانه باختری صرف کرده است.

عبدالحمید الغبین نویسنده سعودی در مقاله خود با تمجید از عادی‌سازی روابط میان ریاض و تل آویو، بشدت از سیاست‌های اردن و تشکیلات خودگردان انتقاد کرد.

این نویسنده سعودی در این مقاله با عنوان "چشمانداز جدید صلح سعودی" نوشت که عربستان در تلاش برای داشتن یک روابط خوب با اسرائیل و تحقق صلح (سازش) در منطقه خاورمیانه است. برخی این موضوع را عادی سازی روابط می دانند اما من آن را فطرت صلحجو توصیف می کنم.

** نویسنده سعودی: ایران دشمن مشترک تل آویو و ریاض است

وی مدعی شد: عربستان از نظر مالی، سیاسی و نظامی قدرتمند است و دومین نیروی هوایی قوی را در منطقه دارد. همچنین با برخورداری از موشک‌های دوربرد دارای برتری نظامی در این منطقه است و اسرائیل را شریک منطقی خود در آینده می‌ داند.

این نویسنده سعودی در ادامه، ایران را دشمن مشترک سعودی و رژیم صهیونیستی دانست.

الغبین در ادامه نوشت: دستیابی به صلح با اسرائیل در سایه اختلافات اصلی درباره مسأله فلسطین آسان نیست و این حق فلسطینی هاست که بتوانند سرنوشت خود را تعیین کنند و در نهایت، کشوری برای خود داشته باشند.

وی، با حمله به اردن، نوشت که این کشور در مسیر تلاش‌های ریاض برای بهبود روابط با رژیم صهیونیستی سنگ اندازی می کند. تشکیلات خودگردان و نزدیکان به محمود عباس نیز همین کار اردن را تکرار می کنند و به سعودی و پادشاهش و به جامعه سعودی اهانت می کنند.

این نویسنده سعودی همچنین مدعی شد که انتقادات علیه سعودی‌ که در نتیجه عادی ‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در منطقه گسترش یافته، با حمایت مالی اردن و تشکیلات خودگردان انجام می شود.

** اردن، مکانی برای تشکیل کشور فلسطین است

عبدالحمید الغبین در ادامه، این پرسش را مطرح کرد: تا زمانی که مردم فلسطین جا و مکانی ندارند، چگونه می توان صلح (سازش) را محقق کرد؟ وی در پاسخ به این سؤال نوشت: پاسخ آن ساده است. اردن ۷۸ درصد مساحت فلسطینِ تاریخی را در دل خود دارد. بیش از ۸۰ درصد مردم این کشور نیز فلسطینی هستند. پادشاه اردن این مسأله را نمی پذیرد اما در نهایت، جهان اردن را به عنوان مکانی برای تشکیل کشور فلسطین به رسمیت خواهد شناخت.

وی اضافه کرد که اگر خاندان حاکم در اردن، این کشور را ترک کنند و اکثر فلسطینی ها باقی بمانند، این کشور به وطن رسمی فلسطینی ها تبدیل خواهد شد.

الغبین درباره  مسجدالاقصی نیز مدعی شد که این مکان مقدس ۷۰ سال است که با هدایای چند میلیارد دلاری عربستان به شاه اردن اداره می ‌شود و شاه اردن هیچ وقت از مسجدالاقصی حمایت نکرده است.

وی در ادامه، پیشنهاد داد که عربستان تولیت مسجدالاقصی را بر عهده بگیرد و با اعلام آزادی عبادت، پیروان مذاهب مختلف بتوانند در آن جا عبادت کنند.

نویسنده سعودی در پایان نوشت: ما خواستار غلبه بر ایدئولوژی هستیم و این امر بدون دوستی با رژیم اسرائیل محقق نخواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند