روزنامه نیویورک تایمز، در مطلبی نوشت: کشتی آدریان دریا به دنبال تنش‌های افزایش‌یافته میان واشنگتن و تهران "پس از آن که یونان اعلام کرد روابط خود را با آمریکا به خاطر کمک کردن به این کشتی به خطر نخواهد انداخت" مقصد خود را به سمت ترکیه تغییر داده است.

کارکنان کشتی آدریان دریا مقصد تعیین شده خود در سامانه شناسایی خودکار را به مرسین، یک بندر در جنوب ترکیه تغییر داده‌اند.

مقامات ترکیه تا کنون نسبت به این خبر واکنشی نداشته‌اند.

MarineTraffic.com، وب‌سایت ردیابی کشتی‌ها نشان داده که آدریان دریا در جنوب سیسیل در دریای مدیترانه قرار دارد و با همین روند حرکت آن، تخمین زده شده است که حدود یک هفته دیگر به مرسین برسد.

به گزارش ایسنا، ابر نفتکش آدریان دریا (گریس۱) که حامل نفت ایران است و بیش از یک ماه در جبل‌الطارق توقیف شده بود چند روز پیش این تنگه را ترک کرد و برخی رسانه‌ها مدعی شدند که آدریان دریان به سمت بندر کلاماتا در یونان حرکت کرده است.

نیروهای انگلیسی اوایل ژوئیه (ماه گذشته میلادی) در جبل‌الطارق این نفتکش را که پیش از این گریس۱ نام داشت با این ادعا که مقصد آن، برخلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا سوریه بوده، توقیف کردند.

دادگاه عالی منطقه جبل‌الطارق طی حکمی دستور رفع توقیف آدریان دریا را صادر و اعلام کرد که دیگر دلیلی برای نگه داشتن این نفتکش وجود ندارد اما مقامات آمریکایی تلاش کردند تا مانع از رفع توقیف آدریان دریا شوند و خواستار جلوگیری از حرکت آن شدند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرگزای فرانسه  در پاسخ به سوالی درباره مقصد نفتکش آدریان دریا که نزدیک به دو ماه پیش توسط نیروهای انگلیس در جبل‌الطارق توقیف و هفته گذشته سرانجام آزاد شد، اظهار داشت: ما مقصد این کشتی را اعلام نمی‌کنیم چراکه آمریکا بیش از این دست به تخریب فعالیت‌های اقتصادی ما خواهد زد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند