رسانه‌های پاکستانی روز جمعه گزارش دادند: مکرون در آستانه نشست گروه هفت در پاریس میزبان نارندرا مودی نخست وزیر هند بود.

رییس جمهوری فرانسه همچنین طی نشست خبری با نخست وزیر هند، اظهار داشت: مناقشه کشمیر باید دوطرفه حل شود و ما از هر دو کشور پاکستان و هند می‌خواهیم با جلوگیری از تشدید تنش‌ها، در مسیر مذاکرات قدم بردارند.

مکرون با تاکید بر حفظ حقوق بشر در منطقه جامو وکشمیر، از برنامه‌خود برای رایزنی با &#۳۹;عمران خان&#۳۹; نخست وزیر پاکستان خبر داد.

اظهارات مکرون درخصوص تنش‌های اسلام آباد و دهلی تو بر سر کشمیر درحالی عنوان می‌شود که وزیر امور خارجه پاکستان روزهای اخیر در تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود گفت: پاریس به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، باید برای جلوگیری از تشدید اوضاع در کشمیر، دهلی نو را تحت فشار قرار دهد.

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند: حکومت نظامی و محدودیت های شدید اعمال شده در جامو و کشمیر وارد هجدهمین روز شده است و قرار است امروز کشمیری‌ها پس از اقامه نماز جمعه تظاهرات گسترده در اعتراض به اقدامات دولت هند برگزار کنند.

دولت پاکستان اعلام کرد که این کشور در اعتراض به وضعیت بحرانی کشمیر به دادگاه لاهه و شورای حقوق بشر سازمان ملل مراجعه خواهد کرد.

پس از برگزاری نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل به درخواست پاکستان برای بررسی اوضاع کشمیر، اکنون دولت اسلام آباد تصمیم گرفته تا از هند به دادگاه بین المللی لاهه شکایت کند.

پس از تصمیم دولت هند برای سلب خودمختاری منطقه جامو و کشمیر تنش ها میان دهلی و اسلام آباد تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند.

تنش های دیپلماتیک پس از اخراج سفیر و ۱۳ دیپلمات هند از پاکستان در پی تشدید اختلاف ها میان دو کشور، سبب شد تا اسلام آباد به طور رسمی مبادلات تجاری و فرهنگی با دهلی را متوقف کند.

دولت هند با اعلام اینکه تصمیم اخیر این کشور درباره منطقه جامو و کشمیر یک موضوع داخلی است، از اسلام آباد خواست تا در تصمیم خود برای کاهش روابط دیپلماتیک با دهلی تجدید نظر کند.

شورای امنیت سازمان ملل به درخواست چین و پاکستان، جمعه گذشته پشت درهای بسته نشستی برای رسیدگی به موضوع کشمیر تشکیل داد.

نماینده چین در سازمان ملل پس از پایان این نشست گفت، اعضای شورای امنیت معتقدند، هند و پاکستان به منظور جلوگیری از تشدید تنش ها در منطقه کشمیر باید از انجام اقدامات یکجانبه در این منطقه خودداری کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند