کلسترول ماده‌ای است که هم توسط بدن تولید می‌شود و هم در مواد خوراکی‌ای که می‌خوریم موجود است. دو نوع کلسترول LDL (کلسترول بد) و HDL (کلسترول خوب) وجود دارد. کلسترول برای برخی از مهمترین عملکرد‌های بدن نظیر حفظ رشته‌های عصبی، تولید برخی هورمون ها، و تشکیل بافت‌های سلولی مفید است.

تجمع اضافی کلسترول بد در بدن می‌تواند تاثیرات بدی داشته باشد. می‌تواند موجب مشکلات قلبی-عروقی نظیر سکته، حمله قلبی، دیابت و ... شود. همچنین در چاقی نقش داشته و می‌تواند فرد را در معرض ابتلا به انواع مشکلات سلامت قرار دهد. زمانی که میزان کلسترول بالا باشد، معمولا علامتی وجود ندارد و به همین دلیل مسئله‌ای نگران کننده است.

آزمایش خون منظم می‌تواند به کنترل و پیشگیری از شروع بیماری‌ها کمک کند. در ادامه به برخی از شیوه‌های آسان کاهش میزان کلسترول اشاره می‌شود.

عدم مصرف چربی‌های ترانس: چربی‌های ترانس عمدتا چربی‌های غیراشباع هستند که موجب افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب می‌شوند. این چربی‌ها در خوراکی‌های نظیر آووکادو، روغن‌های گیاهی و کره بادام زمینی وجود دارند.

مصرف فیبر محلول: مصرف فیبر محلول موجود در مواد خوراکی‌ای نظیر جو، مغزیجات آجیلی، دانه‌ها و لوبیا می‌تواند به کاهش میزان کلسترول بد بدن کمک کند.

ورزش منظم: ورزش‌های با شدت پایین نظیر پیاده روی برای افزایش میزان کلسترول خوب و ورزش‌های با شدت زیاد برای کاهش میزان کلسترول بد مفید هستند.

ترک سیگار: سیگار کشیدن موجب افزایش کلسترول بد می‌شود. همچنین اجازه نمی‌دهد کلسترول به کبد برای تجزیه بازگردد.

نوشیدن آب: نوشیدن آب موجب دفع کلسترول بد از بدن می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند