آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره انتقاد از مسئولان پیشین به دلیل اقدامات و تصمیماتشان در زمان تصدی سمت سابق می‌گوید: این موضوعی نیست که به بحث نیاز داشته باشد. فردی که باید نقد شود، مورد انتقاد قرار گیرد، چه در زمان مسئولیت چه بعد از آن. اما نظر به اینکه نقد فرد مسئول از منظر بین‌المللی و داخلی چندان پسندیده نیست، ممکن است حمل بر تخریب شود.

وی ادامه می‌دهد: مثلاً اگر مستقیماً به فردی که رأس قوه‌ای قرار دارد، حمله شود، ممکن است حمل بر تخریب شود. لذا شاید دلیل انتقاد از مسئولان بعد از پایان دوره مسئولیتشان از این‌ جهت باشد. به نظر من این خوف برای انتقاد مسئولان وجود دارد و انتقاد به شکل آهسته و گام‌به‌گام صورت می‌گیرد، اما زمانی که فرد دیگر مسئولیت ندارد، انتقاد را نمی‌توان به تخریب تعبیر کرد. به همین دلیل باید با افراد مجرم و متخلف برخورد کرد.

این نماینده مجلس خبرگان رهبری تأکید می‌کند: تخریب مسئولان و روسای قوای سه‌گانه از نظر عرفی و رهبری چندان درست و پسندیده نیست، به همین سبب، برخی انتقادهایشان را بعد از کنار رفتن افراد از سمت‌ها بیان می‌کنند.

مجتهدشبستری در واکنش به اینکه برخی این شکل از انتقاد را سیاسی‌کاری توصیف می‌کنند، می‌گوید: بالاخره دهان مردم را نمی‌توان بست.

وی درباره انتقاد اخیر آیت‌الله محمد یزدی از آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضاییه به دلیل فعالیت‌های دوران ریاست بر این قوه، تصریح می‌کند: بالاخره افرادی که در زمان ایشان و پیش از ایشان، یعنی زمان مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی متصدی امور بودند، تخلفاتی کرده و امروز در بازداشت به سر می‌برند. آنچه رخ‌ داده تا حدی ناشی از موضوعی است که درباره انتقاد از افراد مسئول به آن اشاره کردم و موضوع دیگر می‌تواند ثبوت باشد. یعنی تخلف و جرم آن زمان محرز نشده بوده، اما امروز اثبات ‌شده است. 

با این دعواها آبروی نظام را می‌برند

همچنین ایسنا نوشت:

آیت‌الله هاشم هاشم‌زاده هریسی درباره اختلاف آیت‌الله یزدی و آملی لاریجانی اظهار کرد: این جدال‌ها مردم را خسته کرده است. حرف من این نیست که چه کسی درست می گوید. این دعواها همیشه بوده و یکی دو مورد نیست. با خودی‌ها هم همین طور هستیم، با مخالفان دعوا داریم. این آبروی آن را می‌برد، آن آبروی این را می‌برد و در کل با این دعواها آبروی نظام را می‌برند.

وی با اشاره به این‌که «این دعواها دعوای روحانیت نیست»، ادامه داد: ما به این دعواها عادت کرده‌ایم. یک نفر که موضوعی را صلاح نمی داند، انتقادی می کند و دیگری آن انتقاد را برنمی‌تابد و جواب تند می‌دهد. من کاری ندارم که آیت الله یزدی حرف درستی زده است یا نه ولی وی آدم معتقدی است و اگر چیزی خلاق اعتقادش ببینید، آن را مطرح می‌کند و براساس اعتقادش حرف می زند. این دعواها، دعوای روحانیت یا دعوای جناحی نیست. یک طرف وظیفه شرعی خود می‌داند که انتقاد خود را مطرح کند و طرف مقابل هم انتقاد را برنمی‌تابد و تندتر جواب می‌دهد.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با بیان این‌که «جواب‌هایی که به آیت آلله یزدی داده شده است، جواب تندی بوده و درست نیست»، افزود: واقعیت این است که به عملکرد قوه قضاییه انتقاد وارد است. مسئولان اگر نتوانستند مسئولیت خود را کامل انجام دهند، باید از مردم عذرخواهی کنند اما متاسفانه همه ما طلبکاریم. حرف من درباره یک نفر نیست و کلی می گویم. این مردم، مردم خوبی هستند اما در شرایط بدی زندگی می‌کنند. عده ای از مردم نه درآمد مشخصی دارند و نه مسکن دارند. چه کسی باید پاسخگوی این مردم باشد؟ در این شرایط همه ما از مردم طلبکاریم و شعار می‌دهیم.

 

هاشم‌زاده هریسی تاکید کرد: مردم نان، دارو و درمان، کرامت، عزت، عدالت و آرامش می خواهند. مردم این دعواها را نمی‌خواهند. این دعواها به نفع مردم نیست. ما باید این مردم را نگهداریم. مردم موشک، بمب اتم و پدافند غیرعامل کشور هستند اما ما به جای حل مشکلات مردم، شعار داده و سر مردم منت می گذاریم. کسی که مسئول یک قوه یا سازمان است، باید تحمل انتقاد داشته باشد. عده‌ای می‌گویند در دوران مسئولیت یک فرد نباید انتقاد مطرح کنیم تا او تضعیف نشود که این حرف اشتباهی است و در همان دوران مسئولیت باید انتقادات مطرح شود. اما وقتی مسئولی قدرت دارد، کسی جرات انتقاد ندارد.

وی با بیان این‌که «نمی‌گویم با انتقاد کسی را دستگیر می‌کنند»، خاطرنشان کرد: با این حال عده‌ای یا از انتقادکردن می ترسند یا رودربایستی داشته یا معتقد هستند که نباید بخاطر تضعیف دستگاه، انتقاد کنند. در مقابل هم عده‌ای اشکالات را بزرگنمایی می کنند. مسئولان هم باید تحمل نقد را داشته باشند و به مردم بگویند اگر نتوانستم انتظارات شما برآورده کنم، عذر می‌خواهم. چه کسی می‌تواند ادعا کند که مسئولیت خود را کامل انجام داده است؟ اگر همه مسئولان مسئولیت خود را کامل انجام داده بودند که شرایط کشور اینگونه نبود. فقط اینگونه نیست که مجلس یا قوه مجریه خوب کار نکرده باشد.همه ما مسئول هستیم. اگر وظایف به خوبی انجام می‌شد، این مشکلات پیش نمی‌آمد.

وی در پایان گفت: با شعار دادن مردم آرام نمی شوند و دیگر کلاه سرشان نمی رود.اگر مردم مشاهده کنند که مسئولان به اشتباهات خود پی برده و درصدد اصلاح عملکردهای خود هستند، در صحنه می‌مانند. مردم اسلام، انقلاب و نظام را دوست دارند ولی می‌بینند که مسئولان به آن‌ها نمی رسند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند