محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که در صدر هیئتی سیاسی به فنلاند سفر کرده است، با «سائولی نینتسو» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

محمد جواد ظریف بامداد امروز در بدو ورود به هلسینکی پایتخت فنلاند، با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به اهداف سفر خود به شمال اروپا اظهار کرد: ارتباطات ما با اتحادیه اروپا، ارتباطات مهمی است بویژه آنکه اتحادیه اروپا تعهداتی در چارچوب برجام دارد و باید این تعهدات را اجرا کند لذا لازم است در این زمینه صحبت کنیم.

وزیر امور خارجه بیان داشت: در موضوعات منطقه‌ای ما نیز کشورهای فنلاند، سوئد و نروژ فعال هستند؛ سوئد مسئولیت اولین اجلاس یمن را برعهده داشت؛ نروژ به دنبال برگزاری یک اجلاس در زمینه افغانستان است. فنلاند از گذشته یک طرحی برای گفت‌وگو در خلیج فارس داشت که تقریبا مشابه طرحی است که ما مطرح کردیم؛ چند سال پیش من هلسینکی آمدم و اینجا طرح گفت‌وگوهای منطقه‌ای در خلیج فارس را مطرح کردم و فنلاندی‌ها همیشه به این موضوعات علاقه داشتند.

وی تصریح کرد: امروز شرایط منطقه‌ای ما شرایط ویژه‌ای است و لازم است در این زمینه‌ها مشورت‌های گسترده‌ای صورت گیرد.

ظریف بیان داشت: روز یکشنبه در کویت حضور داشتیم و در این مرحله به فنلاند و نروژ و سوئد آمده‌ایم؛ در مرحله بعد سفر آسیایی خواهیم داشت که با چندین کشور در آسیا گفت‌وگوها را ادامه می‌دهیم و با توجه به وضعیتی ویژه‌ای که الان وجود دارد لازم است در آستانه مجمع عمومی ملل متحد این هماهنگی‌ها انجام شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند