سانا گزارش داد، نیروهای ارتش سوریه از محور جنوبی استان "ادلب" به سمت  شهرک "مدایا" حرکت کرده و موفق شدند مزارع و بلندی‌های اطراف خان شیخون را آزاد کنند و به این ترتیب تروریست‌ها را در این منطقه بسیار مهم به محاصره در آوردند.

تسلط ارتش سوریه بر خان شیخون به معنی تسلط کامل بر منطقه‌ای به وسعت صدها کیلومتر مربع از ریف شمالی حماه و منطقه ای معروف به "مثلث مرگ" است که یک ضلع آن یعنی کفرزیتا آزاد شده است و نیروهای ارتش در تلاش برای تسلط بر دو ضلع دیگر این مثلث یعنی شهرک های "الزکاة" و "اللطامنة" هستند.

در این میان جنگنده‌های روسیه و سوریه با زیر آتش گرفتن مواضع تروریست‌های جبهة النصره در خان شیخون، رکایا، کفرسجنه و شیخ مصطفی واقع در جنوب ادلب  مسیر امدادی تروریست‌ها را منهدم کردند.

این تحولات در حالی است که نیروهای ارتش سوریه از سه ماه پیش عملیات جنوب استان ادلب و شمال استان حماه را که دروازه ورود به عملیات وسیع آزادسازی ادلب است، کلید زدند اما دو مرحله اعلام آتش‌بس با کارشکنی تروریست‌های جبهة النصره روبه رو شد و این بار مرحله جدید عملیات نیروهای ارتش سوریه در محور جنوبی ادلب با سرعت و به هدف پاکسازی کامل این استان از تروریست ها آغاز شد.

خان شیخون، حلقه ارتباطی محورهای شرقی، غربی و شمالی  ادلب است و آزاد سازی آن به مثابه گام نخست بازگشایی مسیر حلب به عنوان پایتخت اقتصادی سوریه به دمشق پایتخت سیاسی این کشور است.

اهمیت نظامی خان شیخون نیز در این است که کنترل آن  به ارتش سوریه این امکان را می دهد که به راحتی به سمت شمال یعنی "معرة النعمان" حرکت کند؛ منطقه ای که به دلیل اینکه حلقه ارتباط مسیرهای بین‌المللی سوریه به سمت شمال، جنوب، شرق و غرب است، به نوبه خود حائز اهمیت زیادی است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند