به همین منظور شرکت هایی در سال های اخیر وارد حوزه بیوتکنولوژی دارویی شده اند که سابقه حضور داروهای بعضی از آن ها نزدیک به ۱۳ سال می رسد. این شرکت ها تلاش کرده اند با ارائه دارویی ها با کیفیت جهانی نه تنها نیاز بازار داخلی را رفع کنند بلکه در خارج از مرز ها بتوانند مشتری های خوبی برای داروی ایرانی پیدا کنند. به طوری که سالهاست سینووکس ایران ۱۰۰ درصد بازار اینترفرون روسیه را از رقیب امریکایی خود گرفته است.علاوه بر صادرات داروهای بیوتکنولوژی به بیش از ۱۰ کشور دنیا و از طرفی داشتن سهم بیش از ۵۰ درصد ارزش صادراتی دارویی کشور باعث شده است بتوانند بیش از ۴۰ میلیون دلار در سال گذشته ارز وارد کشور کنند.

شرکت هایی مانند سیناژن و آریوژن در زمینه صادرات به روسیه و کشور های امریکای جنوبی، اسیایی مرکزی و شرق اروپا قانع نشدند و به سراغ این رفته اند که بتوانند برای اولین بار داروهای ساخت ایران را به اتحادیه اروپا صادرکنند به همین منظور این دو شرکت تنها شرکت های بیوتکنولوژی دارویی هستند که در منطقه خارومیانه و شمال افریقا توانستند مدرک EU GMP که گواهی معتبر کیفیت تولید اروپا است را اخذ کنند.

بلکه سیناژن نه تنها با تولید محصولات های تک (تکنولوژی بالا) تنواسته نیاز بسیاری از بیماران داخلی را رفع کند توانسته است برای اولین بار در صنایع های تک از ایران به کشوری دیگر انتقال تکنولوژی بدهد و در همین سال ۹۸ بتواند کارخانه سیناژن ایلاچ را در ترکیه افتتاح کند که در اینده ای نزدیک بازار داروهای بیوتکنولوژی ترکیه در دست دانشمندان و داروسازان ایرانی قرار بگیرد.

گروه دارویی سیناژن با میانگین سنی ۳۳ سال در سال ۱۳۹۷ توانسته است بسیاری از جوانان نخبه کشور را که قصد مهاجرت از ایران را داشتند در کشور نگه دارد تا بتوانند درمجموعه ای ایرانی داروهایی را تولید کنند که بتوانند با خیال راحت در اختیار بیماران قرار بدهند و با افتخار بگویند که در این شرکت مشغول به فعالیت هستند.

سیناژن در سال گذشته به تنهایی توانست برای سیستم دارویی کشور بیش از یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشته باشد و از طرفی بیش از یک هزار و چهارصد میلیارد تومان نیز، بیمه از وجود این مجموعه دارویی سود ببرد که در صورت عدم وجود داروهای سیناژن باید برای پرداخت داروهای برند صرف می کرد.

این در صورتی است که کل این مجموعه در سال گذشته فقط ۵۶.۷ میلیون دلار ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده است.

داروهایی با تکنولوژی بالا برای افراد مبتلا به ام اس، سرطان، پوکی استخوان، ارترتیت روماتوئید، پسوریازیس، مشکلات رشد کودکان و بسیاری از بیماری های بیماری های صعب العلاج  دیگر در این مجموعه تولید شده است که بالغ بر ۶۲۹ هزار نفر از بیماران  صعب العلاج تا به حال از داروهای سیناژن استفاده کرده اند.

باید بدانیم که مردم ایران باید بهترین داروها را با بالاترین کیفیت دریافت کنند همانطور که باید به داروهای خارجی دسترسی داشته باشند باید داروی تولید داخل کشور خود را با خیال راحت از کیفیت آن مصرف کنند.

باید امیدوار بود که مسئولین با مدیریت صحیح از شرکتهای دانش بنیان و ارزش آفرین حمایت کنند تا سلامت مردم در انواع تلاطم های اقتصادی یا سیاسی با خطر رو به رو نشود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند