رسانه های پاکستان روز پنجشنبه به نقل از ارتش این کشور اعلام کردند: حملات مرزبانان هندی به خاک پاکستان در امتداد خط کنترل مرز کشمیر، منجر به جان باختن ۳ نظامی پاکستانی شد. 

روابط عمومی ارتش پاکستان همچنین از اقدام متقابل نیروهای این کشور برای هدف قرار دادن مواضع طرف هندی خبر داد و مدعی شد: پنج نظامی هند کشته و تعدادی دیگر از نیروهای این کشور زخمی شدند.

ارتش پاکستان گفت: هند برای انحراف افکار عمومی جهان از اوضاع بحرانی کشمیر، به درگیری‌های مرزی با پاکستان دامن می‌زند.

مرزهای زمینی پاکستان و هند به عنوان دو رقیب هسته‌ای در جنوب آسیا طی روزهای اخیر شاهد تبادل سنگین آتش بود. 

وزارت امور خارجه پاکستان روز گذشته در اعتراض به جان باختن یک غیرنظامی این کشور درپی آتشباری مرزبانان هندی، کاردار هند در اسلام آباد را احضار کرد.

&#۳۹;عمران خان&#۳۹; نخست وزیر پاکستان روز گذشته به مناسبت فرارسیدن هفتادوسومین سالروز استقلال این کشور گفت: اسلام آباد اطلاعاتی را درخصوص اقدامات احتمالی هند برای تحریک پاکستان دریافت کرده و ما هشدار می دهیم که پاکستان در صورت هرگونه تجاوز از سوی هند، پاسخ فوری و قاطعانه خواهد داد.

به رغم قرارداد آتش بس میان پاکستان و هند که در سال ۲۰۰۳ امضا شد، مرزهای دو کشور همسایه به ویژه در منطقه کشمیر همواره دستخوش درگیری و تیراندازی متقابل از سوی طرفین بوده است.

عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفندماه سال گذشته، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان، حادثه تروریستی چندماه پیش در منطقه «پولواما» علیه نیروهای هندی و تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات ویژه منطقه جامو کشمیر، از جمله تنش های سیاسی-نظامی اخیر میان دو کشور به شمار می رود.

این مطلب برایم مفید است