دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین با اشاره به این تماس تلفنی اعلام کرده است که ولادیمیر پوتین و «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» در خصوص توسعه بیشتر همکاری های روسیه و قطر در حوزه های سیاسی، تجاری، فرهنگی و همچنین امنیتی گفت وگو کردند.

تماس های دوجانبه در آینده نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفتنی است چهار روز پیش نیز پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که حسن روحانی و امیر قطر در خصوص ثبات و امنیت در خلیج فارس با یکدیگر گفت وگو کردند.

براساس این گزارش، رئیس جمهوری اسلامی ایران هدف اقدامات برخی کشورهای فرامنطقه ای از جمله آمریکا در منطقه خلیج فارس را القای ناامنی در منطقه به جهانیان دانست و تاکید کرد: این اقدامات مشکلات منطقه را پیچیده تر و خطرناک تر می کند.

وی افزود: ایران برای حفظ و تقویت امنیت منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان اهمیت زیادی قائل است و همه تلاش خود را در این راستا به کار گرفته و معتقد است که حفظ این امنیت، توسعه و منافع مردم منطقه را تضمین می کند.

روحانی با تاکید بر اینکه ثبات و امنیت خلیج فارس با همکاری و همراهی کشورهای ساحلی و در قالب ترتیبات امنیتی مشترک قابل تحقق است، اظهار داشت: تجربه تاریخی این واقعیت را به همگان نشان داده که مداخله خارجی ها، تنها موجب افزایش تنش و پیچیده تر کردن شرایط منطقه شده است.
رئیس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران علاقه مند به تداوم رایزنی ها با کشورهای دوست برای تقویت صلح و ثبات و توسعه منطقه است، گفت: تهران معتقد است کاهش تنش ها در منطقه به نفع همه است و امیدواریم آمریکایی ها دریابند مسیری که انتخاب کرده اند نادرست است، این مسیر برنده ای نخواهد داشت و باید رفتار خود را اصلاح کنند.

امیر قطر نیز در این تماس تلفنی تاکید کرد که قطر از گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها استقبال می کند.
امیر قطر کاهش تنش ها در منطقه خلیج فارس را به نفع منطقه و جهان دانست و با اشاره به نقش مهم ایران در منطقه گفت: دوحه از هیچ تلاشی برای کاستن از این تنش ها دریغ نخواهد کرد.
وی تاکید کرد: امنیت منطقه باید توسط کشورهای ساحلی تامین شود و مواضع قطر در این عرصه کاملا روشن است و ما خواهان همکاری با ایران در جهت تقویت روابط دوجانبه و امنیت منطقه هستیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند