لیلا رازقیان متخصص اعصاب و روان اظهار کرد: امروز استفاده از عبارت اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای افزایش یافته است؛ اعتیاد به معنی استفاده بیش از حد یا اجباری از بازی‌های رایانه‌ای است، به طوری که باعث تداخل با زندگی معمولی فرد می‌شود و این نوع اعتیاد می‌تواند به اندازه اعتیاد به مواد مخدر مشکل زا باشد، چرا که گاهی بازی برای کودک تنها راه تعامل با جهان است و کودکی که به بازی رایانه‌ای اعتیاد دارد، نمی‌تواند در حوزه‌های مختلف زندگی پیشرفت کند.

او ادامه داد: اثرات منفی بازی‌های رایانه‌ای در کودکان بیش فعال بیش از دیگران است، نوجوانی که از بازی‌های گروهی آنلاین استفاده می‌کند، به علت اینکه نمی‌داند با چه کسی همبازی شده و ممکن است با طرف مقابل تفاوت سنی زیادی داشته باشد، بیش از دیگر نوجوان‌ها در معرض انواع آسیب‌ها است.

لیلا رازقیان تصریح کرد: اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای تا حدی جدی است که در بعضی از کشور‌ها به دنبال افزایش تعداد معتادان به بازی‌های رایانه ای، کلینیک ترک اعتیاد راه اندازی شده است.

این متخصص اعصاب و روان افزود: اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای بر لوب پیشانی مغز (قسمتی از مغز که در اعتیاد به مواد مخدر نیز دچار مشکل و کاهش کارایی می‌شود) اثر می‌گذارد و با توجه به اهمیت و شیوع اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای توصیه می‌شود والدین نظارت مناسب بر کودک و نوجوان خود داشته باشند و اطلاعات خود را در مورد این بازی‌ها افزایش دهند.

او گفت: انتخاب بازی‌ها باید با توجه به گروه سنی کودک و تحت نظارت والدین باشد و از لحاظ زمانی نیز مدت استفاده از بازی‌های رایانه‌ای را برای کودکان تعیین کنند و در اجرای قوانین تعیین شده خود قاطع باشد.

بازی‌های رایانه‌ای و کاهش خلاقیت و ابتکار عمل کودک و نوجوان

لیلا رازقیان اضافه کرد: کودکان و نوجوانانی که همیشه درگیر بازی‌های رایانه‌ای هستند، به انزوا تمایل پیدا می‌کند و از همسالان خود فاصله می‌گیرند و به این ترتیب مهارت‌های اجتماهی آن‌ها کاهش می‌یابد، گاهی در چنین بازی‌هایی به دلیل این که کودک و نوجوان با ساخته‌های دیگران روبروست، خلاقیت خود را از دست داده و ابتکار عمل او کاهش یافته و روابط عاطفی کمرنگ می‌شود. 

این متخصص اعصاب و روان بیان کرد: کودکان وابسته به چنین بازی‌هایی با مصرف انرژی زیاد در این زمینه برای انجام تکلیف مدرسه دچار مشکل می‌شوند، همچنین کودکانی که مبتلا به بیماری صرع هستند، در صورت استفاده بیش از حد از بازی‌های رایانه‌ای دچار حملات صرع بیشتری می‌شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند