دستگاه دیپلماسی اوکراین در این بیانیه، به شدت از حضور ولادیمیر پوتین در کریمه انتقاد کرده است و خواستار احترام روسیه به حق حاکمیت کییف بر کریمه شده است.

 

در این بیانیه همچنین گفته شده است که رئیس جمهوری روسیه بدون موافقت اوکراین قدم در سرزمین اوکراینی ها گذاشته است.

چندی پیش نیز سفر دمیتری مدودف به کریمه حاشیه ساز شده بود و اعتراض اوکراینی ها را در پی داشت.

5240948

گفتنی است، رئیس جمهوری روسیه روز گذشته با سفر به کریمه علاوه بر سخنرانی در میان مردم این منطقه برای اتحاد با روسیه، با کاروان موتورسواران معروف به گرگ های شب روسیه (ملی گرایان روس) نیز به گشت زنی با موتورسیکلت پرداخت.

اختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی بی پایانی دارند از سال ۲۰۱۴ و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کییف از آن به عنوان «انقلاب» و روس‌ها «کودتا» یاد می‌کنند، آغاز شده است.

مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کییف زدند.

با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می‌دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.

از آن تاریخ به این طرف، اگر چه محوبیت پوتین در روسیه چندبرابر شد اما آمریکا و غرب انواع تحریم‌های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت‌ها و شرکت‌هایی که در کریمه فعالیت می‌کنند وضع کردند تا شاید کرملین از کریمه پا عقب بگذارد.

اوکراین از جامعه جهانی خواسته است ضمن نپذیرفتن کریمه به عنوان جزئی از خاک روسیه، این کشور را اشغالگر بخواند و به روسیه برای بازپس دادن این منطقه به اوکراین فشار بیاورد.

5240949

آمریکا تا امروز بیش از ۷۲ بسته تحریمی علیه روسیه به اتهام دخالت در مساله اوکراین، سوریه و انتخابات ریاست جمهوری این کشور وضع کرده است و به نظر می‌رسد در آینده نزدیک به اتهام حمایت روسیه از ونزوئلا، ایران و نقض تحریم‌های کره شمالی یا تسلیحات هسته‌ای تحریم‌های جدیدی علیه روسیه وضع کند.

ترکیه یکی از شرکای اقتصادی روسیه با وجود داشتن روابط تنگاتنگ با مسکو بارها خواستار بازپس دادن کریمه به اوکراین شده است.

کریمه که این روزها برای روس‌ها اهمیتی استراتژیک و حیثیتی یافته است زمانی جزئی از خاک امپراتوری عثمانی بود اما روسیه تزاری موفق شد طی جنگ‌های پی در پی سرانجام این منطقه را به مالکیت خود درآورد.

اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، روس‌ها به همراه آمریکا برای قانع کردن اوکراینی‌ها جهت بازگرداندن تسلیحات هسته‌ای شوروی به مسکو، کریمه را به اوکراین بخشیدند.

5240947

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند