دانشمندان دانشگاه تورنتو روش نوینی برای اندازه‌گیری فشار خون کشف کرد‌ه‌اند. در این روش دوربین گوشی به تکنولوژی پیشرفته‌ای به نام «تصویربرداری نوری پوستی» مجهز می‌شود که می‌تواند فشار خون را به صورت دقیق اندازه‌گیری کند.

سنسورهای نوری گوشی‌های هوشمند می‌توانند نورهای قرمز بازتا‌ب‌شده از هموگلوبین(پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون) زیر پوست را ثبت کنند. این امر به تکنولوژی تصویربرداری نوری پوستی امکان اندازه‌گیری و ثبت تغییرات جریان خون فرد را می‌دهد.

پس از ثبت ماهیت شفاف و ویژگی‌های پوست صورت، دانشمندان موفق شدند فشار خون یک هزار و ۳۲۸ فرد بالغ کانادایی و چینی را از طریق ویدئویی دو دقیقه‌ای اندازه‌گیری کنند.

دوربین‌های مجهز به نرم‌افزار تصویربرداری نوری پوستی می‌توانند نحوه جریان خون و تغییرات آن را در مناطق مختلف صورت فرد نشان دهند. گروه تحقیقاتی نرم‌افزاری را توسعه داده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد دوربین گوشی‌های هوشمند خود را به تکنولوژی تصویربرداری نوری پوستی مجهز کنند.

سپس کاربران یک ویدئوی ۳۰ ثانیه‌ای از صورت خود می‌گیرند تا میزان سطح استرس و ضربان قلب آنها اندازه‌گیری شود. گفتنی است که این نرم‌افزار قادر به اندازه‌گیری فشار خون افراد با رنگ پوست تیره و بسیار روشن نیست؛ بنابراین تحقیقات بیشتری برای افزایش دقت آن نیاز است.

این مطلب برایم مفید است