این اظهارات و انتقاد تند در بحبوجه تشدید تنش های بین واشنگتن و پکن بر سر جنگ تجاری و رقابت نظامی در غرب اقیانوس آرام در کنار دیگر مناقشات مطرح شده است.

دفتر وزارت امور خارجه چین در هنگ کنگ روز پنچشنبه از آمریکا خواست درباره گزارش ها در خصوص ارتباط دیپلمات های این کشور با سران جنبش اعتراضی هنگ کنگ توضیحاتی ارائه دهد؛ اعتراضاتی که هنگ کنگ ۹ هفته با آن دست به گریبان بوده است.

روزنامه تا کونگ پائو هنگ کنگ تصویری از یک دیپلمات آمریکایی را در حال گفتگو با سران این جنبش دانشجویی در لابی یک هتل مجلل در هنگ کنگ منتشر و جزییات بیشتری نیز درباره وی ارائه کرد. ­این تصویر و جزییات آن در گزارشی با عنوان "مداخله نیروهای خارجی" منتشر شد. 

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اظهارات خود از افشای تصاویر، اطلاعات خصوصی و حتی اسامی فرزندان این دیپلمات آمریکایی انتقاد کرد و گفت: «فکر نمی کنم این یک اعتراض رسمی (از سوی چین) باشد, بلکه این اقدامی است که یک دولت شرور انجام می دهد.»

وی در ادامه اظهارات خود به نام این دیپلمات آمریکایی اشاره نکرد و حتی نگفت که چه نوع اطلاعات خصوصی درباره این فرد یا چه جزییاتی درباره فرزندان وی منتشر شده است.

نیویورک تایمز گزارش داد: شبکه تلویزیونی دولتی چین "CCTV" در گزارشی این دیپلمات آمریکایی را دست سیاهِ پشت صحنهِ عامل ایجاد هرج و مرج در هنگ کنگ نامید و در واقع لفظی را به کار برد که برای عاملان هدایت اعتراضات ضد دولتی استفاده می شود؛ مشابه آن عملیاتی که منجر به کشتار تیانانمن در سال ۱۹۸۹ شد.

چین قدرت های خارجی, به ویژه آمریکا, را به دامن زدن به اعتراضات هنگ کنگ متهم کرده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند