بی‌بی‌سی گزارش داد،‌ به گفته مقام‌های قرقیزستانی هواداران آتامبایف با نیروهای دولتی درگیر شدند و یک مامور به ضرب گلوله کشته شد. تصور می‌شود که آتامبایف هنوز در داخل مجتمع محل سکونت خود در حومه بیشکک، پایتخت قرقیزستان باشد.

پارلمان این کشور در آسیای میانه مصونیت قضایی او را که از سوی دولت به فساد متهم است در ماه ژوئن لغو کرد. او اتهام فساد را رد می‌کند. به گفته کمیته امنیت ملی قرقیزستان (جی‌کی‌ان‌بی) نیروهای ویژه که "فقط به گلوله پلاستیکی" مجهز بودند روز چهارشنبه در "عملیاتی ویژه برای بازداشت" رئیس‌جمهوری سابق شرکت کردند.

این کمیته اعلام کرد، با ورود ماموران، هواداران آتامبایف با مهمات واقعی آتش گشودند. وزارت بهداشت قرقیزستان هم اعلام کرد حین درگیری‌ها در روستای کوی تاش ۳۶ تن از جمله چندین عضو نیروهای امنیتی زخمی شدند.

در بیانیه وزارت بهداشت قرقیزستان آمده است: "یک افسر نیروهای ویژه که در اثر اصابت گلوله زخمی شده بود در شرایط خیلی وخیم به بیمارستان منتقل شد. علی‌رغم تلاش‌ها او درگذشت."

میربک آیتیکیف که تصاویر این یورش را در فیسبوک منتشر کرد به خبرگزاری فرانسه گفت بعضی از کسانی که از آتامبایف محافظت می‌کردند اسلحه نیروهای ویژه را "که زیر فشار جمعیت عقب‌نشینی می‌کردند" گرفتند.

او گفت: "آتامبایف هنوز در خانه است... شایعاتی هست که نیروهای پشتیبان اعزام خواهند شد. افرادی که اینجا هستند در حال آماده شدن هستند."

در تصاویر منتشر شده از محل حادثه، جاده‌های منتهی به مجتمع آتامبایف توسط هوادارانش مسدود شده است و نیروهای امنیتی در آن اطراف در حال تجدید قوا هستند.

قرقیزستان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ تشکیل شد و بیشتر جمعیت این کشور شش میلیونی مسلمانان ترک‌زبان هستند. آتامبایف پیش از انتقال قدرت به سورنبای جینبکف از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ رئیس‌جمهوری قرقیزستان بود. روابط این دو که در آن زمان متحد هم بودند رو به تیرگی گذاشته است. ناظران می‌گویند جینبکف سال پیش سلف خود را از لحاظ سیاسی به حاشیه راند.

آتامبایف از زمان لغو مصونیت قضایی به دستورات برای تسلیم خود به پلیس برای پاسخگویی به سوالات در مورد سوءاستفاده ادعایی از قدرت بی‌اعتنایی کرده است. آتامبایف که بیش از پیش تحت فشار بوده ماه پیش برای گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به مسکو سفر کرد، اما رهبر روسیه از جینبکف حمایت کرد و از مردم قرقیزستان خواست "حول رئیس‌جمهوری کنونی متحد شوند."

دفتر رئیس‌جمهوری قرقیزستان اعلام کرد، سورنبای جینبکف با نیمه کاره گذاشتن سفر به بیشکک بازمی گردد و خواستار نشست شورای امنیت دولت در صبح امروز (پنجشنبه) شده است.

 

این مطلب برایم مفید است