پس از تصمیم هند مبنی بر لغو قوانین ۳۷۰ و ۳۵ ای که در نهایت منجر به تغییر تناسب جمعیت کشمیر و به حاشیه کشیده شدن مسلمانان منطقه خواهد شد، واکنش ها در پاکستان به اوج خود رسید.

«فواد چوهدری» وزیر فناوری اطلاعات پاکستان در نشست اضطراری پارلمان این کشور اعلام کرد: سفیر هند انسان خوبی است ولی نماینده یک دولت فاشیست است.

وی تصریح کرد: وقتی روابط دیپلماتیک ما بی فایده است و آنها حتی حاضر به شنیدن سخنان ما نیستند روابط دیپلماتیک چه ثمره‌ای دارد.

فواد چوهدری گفت: به جای اینکه هزینه ملی خود را صرف دستگاه دیپلماسی خود در هند کند به کار دیگری مشغول خواهیم شد.

وزیر فناوری اطلاعات پاکستان اضافه کرد: ما به دنبال جنگ نیستیم ولی اجازه نخواهیم داد کشمیر به یک فلسطین دیگر تبدیل شود.

عضو ارشد حزب تحریک انصاف گفت: البته ما واهمه ای از جنگ نداریم و هر زمان نیاز شود برای بقای کشور و منافع ملی خود مبارزه خواهیم کرد.

وی افزود: ما پیش از این نیز سه بار برای کشمیر جنگیده ایم و می دانیم چگونه باید با ارتش هند مبارزه کرد.

دیگر نمایندگان پارلمان پاکستان با تائید مواضع فوادچوهدری اعلام کردند: به هیچ عنوان اجازه نخواهند داد کشمیر به بخشی از خاک هند تبدیل شود.

گفتنی است نزاع بر سر کشمیر از زمان استقلال پاکستان آغاز شده و سازمان ملل خواستار برگزاری یک همه پرسی آزادانه در این منطقه است.

با این حال اخیر هند با لغو قوانینی که تناسب جمعیت در کشمیر را حفظ می کرد در تلاش است این منطقه اشغالی را جزئی از خاک خود قلمداد کند.

در حال حاضر ۷۰۰ هزار نظامی هندی در کشمیر مستقر هستند و با اعمال حکومت نظامی و قطع سرویس اینترنت و سیگنال موبایل تلاش می کنند مانع نشر اخبار از این منطقه به جهان شوند.

هند طی ۲۹ سال اخیر ۱۰۰ هزار نفر را در کشمیر کشته و باعث مفقود الاثر شدن ۱۰ هزار نفر دیگر شده است که رد برخی از آنها در گورهای دسته جمعی به دست آمده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند