مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی اِسکای نیوز با تکرار مواضع خصمانه کشورش علیه ایران بدون اشاره به مبارزه بی امان تهران با تروریست های مصنوع غرب به سرکردگی کشورش در خاورمیانه در ادعائی مضحک گفت: ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان بوده و اکنون تمایلش را برای بیرون کشیدن کشتی‌های تجاری از آب نشان داده است!

وزیر خارجه آمریکا در این خصوص مدعی شد: ایران در ۶ کشتی مین‌گذاری کرد، کشتی بریتانیایی را توقیف کرده و کماکان آن کشتی را نگه داشته که از نظر ما کار اشتباهی است و باید از انگلیس حمایت شود.

وی در ادامه به ائتلاف خیالی واشنگتن در خلیج فارس اشاره کرد و گفت:آنچه ما از بیش از ۶۰ کشور خواسته‌ایم این است که در حفظ امنیت و باز نگهداشتن تنگه هرمز همکاری کنند، به این ترتیب کشتی‌های تجاری می‌توانند از آنجا گذر کنند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: می‌خواهیم مطمئن شویم که برنامه جامعی داریم، اینکه ایران کاری نکند که در مرحله نخست به خطر یک درگیری تحریک کننده دامن بزند. دوم اینکه ما از اقتصاد استرالیا، ژاپن و کره جنوبی حمایت می‌کنیم؛، کشورهایی که به کالاهایشان در تنگه هرمز وابسته هستند.

این در حالیست که در پی تنش آفرینی های آمریکا در تنگه هرمز، واشنگتن ادعایی را مبنی بر تشکیل ائتلافی در منطقه به بهانه آزادی کشتیرانی مطرح کرد؛ ادعائی که تا کنون چند کشور از جمله آلمان مشارکت در آن را قویاً رد کرده اند.

 

این مطلب برایم مفید است